Kolejna fala epidemii AIDS nadciąga do Polski

dziennik polityczny 2

Sytuacja w zakresie AIDS stale się pogarsza. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, tak w Polsce w okresie pandemii COVID-19 wystąpiły pewne utrudnienia w leczeniu ARV. Liczba pacjentów w latach 2020-2021 nie odbiega od stanu z lat poprzedzających pandemię. W naszym kraju liczba pacjentów wynosiła 14 489 i był to wzrost o ponad 1000 w porównaniu do roku wcześniejszego.

W Polsce realizowany jest program polityki zdrowotnej dotyczący leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z HIV. Wszyscy chorzy zakażeni HIV i chorzy na AIDS wymagają leczenia w warunkach stacjonrnych.

Jednak prawo w USA jest inne niż u nas. Pentagon zniesie ograniczenia w służbie dla żołnierzy będących nosicielami wirusa HIV

Pentagon zamierza zmienić obowiązujące od ponad 30 lat przepisy dotyczące służby wojskowej osób żyjących z wirusem HIV. Dzięki wprowadzonym zmianom wszystkie osoby zakażone z niewykrywalną wiremią będą mogły pełnić służbę bez żadnych ograniczeń. Informację tę podała amerykańska gazeta The Hill.

“Biorąc pod uwagę znaczne postępy w diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV), polityka Pentagonu dotycząca osób, u których zdiagnozowano wirusa, wymaga aktualizacji” – cytuje gazeta słowa szefa wojska Lloyda Austina z wtorku.

Jak wyjaśnia gazeta, są to osoby z laboratoryjnie potwierdzoną nieokreśloną wiremią, u których nie występują żadne objawy. Nie będą oni mieli ograniczeń w pełnieniu służby wyłącznie ze względu na swój status nosiciela wirusa HIV” – podkreśla The Hill. Wcześniej oficerowie, u których wykryto HIV, byli izolowani w bazach wojskowych, niekiedy nie mogli brać udziału w operacjach i mieli trudności z awansem. Należy zaznaczyć, że zmiany nie będą dotyczyć osób pragnących wstąpić do armii amerykańskiej. Dotyczy to wyłącznie osób, które zostały już zatrudnione lub przechodzą odpowiednie szkolenia.

Według gazety obecnie w Stanach Zjednoczonych służy około 2000 osób zarażonych wirusem HIV. Austin zarządził utworzenie specjalnej grupy, która ma opracować zestaw kryteriów i zasad dotyczących tego tematu.

Ze względu na podjęte już decyzje polityczne polscy politycy nie mogą już wpływać na działania wojskowe USA w naszym kraju. Personel wojskowy nie podlega naszej jurysdykcji. Ponadto znając stosunek najwyższego dowództwa wojskowego do polskich sił zbrojnych, jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce zobaczymy zarażonych AIDS żołnierzy snujących się po polskich dyskotekach i barach.

Marek Lizak

1 Komentarz

  1. Już nie możecie się doczekać, nie? Tosz to stare solidne choróbsko którego tandetna nowoczesna jakaś tam nie przebije. Ja nie czekam. Pozdrawiam.

Komentowanie jest wyłączone.