Burze z gradem w centralnej i południowej Polsce. Ostrzeżenie IMGW

Dziennik polityczny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem w centrum i na południu Polski. Towarzyszące im porywy wiatru mogą dochodzić do 70 kilometrów na godzinę. Synoptycy prognozują prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem na 80 proc.

Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego przekazał, że środa będzie nadal pochmurna z przelotnymi opadami deszczu i burzami w całym kraju.

– Burze, zwłaszcza na obszarze wschodniej i centralnej Polski, nadal mogą być groźne. Może spaść do 30, nawet lokalnie na Podlasiu do 35 litrów deszczu na mkw. Porywy wiatru w burzach mogą osiągać do 70-75 km/h. Na północnym zachodzie też musimy liczyć się z burzami, ale one będą miały zdecydowanie niższe natężenie, może spaść w nich do 15 litrów deszczu na mkw., a porywy wiatru nie powinny przekroczyć 60 km/h – zaznaczył synoptyk IMGW.

Ostrzeżenia IMGW

Alert IMGW obowiązuje w pasie od Ostrołęki poprzez Warszawę, Radom, Kielce po południowe krańce Polski – obejmujące m.in. rejon Rybnika, Bielsko-Białej, Nowego Sącza, Krosna.

Wskazano, że w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim aktywność burz największa będzie w godzinach wczesnoporannych oraz po południu i wieczorem.

W centrum kraju alert obowiązuje w środę do wczesnych godzin porannych, a na południu – do późnych godzin wieczornych.

Prognozy wskazują, że chwile ze słońcem będą głównie na południu kraju.

Noc nadal ciepła. Od 12 do 16 stopni Celsjusza

Pod względem temperatury środa ma być podobna do wtorku. – Cały czas najcieplejszy będzie południowy wschód. Tam do 27-28 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju będzie do 24-25 stopni – powiedział Walczak.

Dodał, że chłodno zapowiada się w strefie frontu atmosferycznego od Opolszczyzny, przez Ziemię Łódzką, Żuławy, Warmię. Tam 20-22 stopnie. Jeszcze niższa temperatura będzie nad samym morzem. Tam tylko ok. 19 stopni.

Wiatr będzie na ogół słaby, głównie z kierunków zachodnich, podczas burz porywisty.

W nocy ze środy na czwartek, jak podał synoptyk IMGW, sytuacja w pogodzie niewiele się zmieni. – Nadal musimy się liczyć z burzami, front nie zmieni położenia. W centrum i na wschodzie nadal burze, w czasie których opady deszczu mogą sięgnąć ok. 20 litrów na mkw. – powiedział Walczak.

Najwięcej opadów prognozuje się dla województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. W innych regionach też może popadać, ale ze słabszym natężeniem.

Na zachodzie i Pomorzu, gdzie opadów ma być najmniej, możemy spodziewać się mgieł. Będą krótkotrwałe, lokalne, które po wschodzie słońca będą zanikać.

Noc nadal ciepła. Na ogół od 12 do 16 stopni Celsjusza.

Wiatr słaby, przeważnie z kierunków południowych, podczas burz nieco silniejszy.

POLSATNEWS.PL

 

Więcej postów