Berlin komentuje zarzuty Dudy. „Zdumienie”

Berlin komentuje zarzuty Dudy. „Zdumienie”

Rzecznik niemieckiego rządu skomentował zarzuty polskiego prezydenta pod adresem Niemiec. Chodzi o obiecane dostawy czołgów Leopard.

Rząd w Berlinie odrzucił zarzuty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące proponowanej „okrężnej wymiany” czołgów. – Niemiecki rząd jest zdumiony – skomentował w środę, 25 maja, w Berlinie rzecznik rządu, Steffen Hebestreit. Dodał, że rząd Olafa Scholza przyjmuje do wiadomości krytykę polskiego prezydenta, „ale to nie znaczy, że jest ona słuszna”.

Leopardy najnowszej generacji

Chodzi o spór dotyczący propozycji przedstawionej przez rząd Niemiec, aby wschodnioeuropejscy partnerzy UE i NATO przekazali swoje postsowieckie czołgi Ukrainie. W zamian mają otrzymać od Niemiec nowocześniejsze Leopardy.

Hebestreit zwrócił uwagę na negocjacje z kilkoma państwami Europy Wschodniej. Nie było jednak mowy o czołgach Leopard 2-A7 najnowszej generacji. Bundeswehra ma niewiele takich czołgów, a kolejne są produkowane. Dlatego osiągnięto porozumienie na przykład z Czechami, którym Niemcy dostarczą zmodernizowane czołgi Leopard 2 za stare czołgi konstrukcji radzieckiej.

Duda: „duży zawód”

We wtorek, 24 maja, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski, Annalena Baerbock i Zbigniew Rau, podkreślili w Berlinie, że chcą rozwiązać problem. Wcześniej prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla „Die Welt”, że Niemcy obiecały Polsce dostawę czołgów, ponieważ rząd w Warszawie miał dostarczyć własne zapasy Ukrainie. Jednak – jak stwierdził Duda – „Niemcy nie chcą się z niej wywiązać”. „Jest to dla nas duży zawód” – skomentował.

dw.com

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!