Wojna w Ukrainie. Rosjanie atakują na wschodzie i zastraszają mieszkańców [Relacja na żywo]

To już 87. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności. Utrudniają też ewakuację ludzi i otworzenie korytarzy humanitarnych w celu dostarczenia żywności i leków – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego. Rosjanie zaatakowali z kilku stron, ale nie osiągnęli szybkiego zwycięstwa, którego oczekiwał Władimir Putin. Rosyjskie wojska zawzięcie atakują ukraińskie miasta. Giną cywile. Skala zniszczeń jest ogromna.

 08:50  Rosyjski Gazprom potwierdził, że w sobotę rano całkowicie wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Finlandii – podała agencja Reuters. Wcześniej o odcięciu rosyjskiego gazu informowała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego.

“Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do spółki Gasgrid (Finlandia) z powodu braku płatności w rublach. Na koniec dnia roboczego 20 maja Gazprom Export nie otrzymał zapłaty za dostawy gazu w kwietniu zgodnie z dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z dnia 31 marca 2022 r.” – napisał rosyjski koncern w komunikacie.

 08:20  Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Rosjanie starają się utrzymać korytarz lądowy między zajętymi terenami na wschodzie a okupowanym Krymem. Trwają rosyjskie ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi stanowisk ukraińskiej obrony.

Wojska rosyjskie ostrzeliwują też pozycje sił ukraińskich w okolicy przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim na północy. Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy na wioskę Cyrkuny w obwodzie charkowskim.

 08:10  Jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla Michaił Chodorkowski i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani w Rosji za “agentów zagranicznych” – poinformowała w piątek rosyjska państwowa agencja Tass.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło ich na odpowiedniej liście – donosi Tass.

59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze “źródeł” na Ukrainie – uzasadniło rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w zaktualizowanej wersji swojej listy “agentów zagranicznych”.

 08:00  Dowództwo Operacyjne “Południe” podaje na swoim profilu na Facebooku, że w ciągu minionej doby wyeliminowało 36 Rosjan i zniszczyło trzy rosyjskie czołgi T-72 oraz wyrzutnie rakiet Grad. “Na kierunkach mikołajowskim i chersońskim wróg nadal prowadzi działania zbrojne i umacnia swoje pozycje przygotowując drugą linię obrony. (…) Pozycje naszych oddziałów i miejscowości są bezlitośnie atakowane przez ogień artyleryjski i moździerzowy” – głosi raport.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL