Opozycja ma problem. Wielu liderów, a jeszcze więcej wątpliwości. Najnowszy sondaż

Donald Tusk nadal przez wielu Polaków postrzegany jest jako lider opozycji, choć w ciągu kilku ostatnich miesięcy jego pozycja nieco osłabła – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”. Zaskakiwać mogą kolejne miejsca w peletonie partyjnych liderów, których ludzie widzą jako osoby mogące poprowadzić opozycję do zwycięstwa.

Chociaż formalnie do najbliższych wyborów pozostało jeszcze półtora roku, to jednak widać, że partie zwierają szyki i przygotowują się do wyborczego starcia. Kiedy PiS szykuje wielką reformę wewnątrz swych struktur, cześć opozycji nawołuje do zjednoczenia i wspólnej walki o władzę.

Wezwania do wspólnej, opozycyjnej listy dwukrotnie w ostatnich miesiącach kierował do partii opozycyjnych Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. I choć apel ten na razie nie spotkał się z jednoznacznym poparciem opozycyjnej strony, to dziennikarze postanowili sprawdzić, który polityk postrzegany jest przez Polaków jako naturalny lider opozycji. Badanie, na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziła pracownia SW Research.

Największa liczba pytanych, bo aż 31,6 procenta jako lidera opozycji widzi Donalda Tuska, szefa PO. Wynik ten jest o 5 procent mniejszy, niż w podobnym badaniu z lutego tego roku. Na drugiej pozycji z poparciem 7,7 procenta znalazł się Szymon Hołownia, a strefę medalową zamyka Krzysztof Bosak. Na jednego z liderów Konfederacji wskazało 6 procent badanych.

Czwarte miejsce przypadło Włodzimierzowi Czarzastemu ze wskazaniem 3,3 proc. pytanych, a 2,9 procent pytanych jako opozycyjnego lidera widzi Jarosława Gowina. Na kolejnym miejscu znalazł się szef ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz, na którego wskazało 2,6 proc. ankietowanych.

Dodatkowo 5,2 proc. respondentów za lidera opozycji uważa „innego polityka”, a aż 40,7 proc. nie ma zdania.

Przygotowania do wyborów widać też w PiS, a w miniony piątek Komitet Polityczny tej partii zapowiedział wielkie zmiany wewnątrz ugrupowania. Struktura organizacyjna PiS podzielona będzie na 94 okręgi, o wiele mniejsze od dotychczasowych, a politycy sprawujący ważne funkcje państwowe nie będą mogli łączyć ich z kierowaniem regionami.

Partia Jarosława Kaczyńskiego szykuje się też do konwencji, a jej politycy mają ruszyć w Polskę na spotkania z wyborcami.

Źródło: Rzeczpospolita/Fakt

Donalda Tuska jako lidera opozycji wskazało 31,6 procenta ankietowanych.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL