Ciężkie bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator 2 wprowadzone do walk na Ukrainie

dziennik polityczny

Rosjanie po kilkudziesięciu dniach od rozpoczęcia inwazji postanowili wysłać do walk kolejny typ maszyn bojowych, tym razem rzeczywiście jak lubią mowić „bez odpowiedników” na świecie. Są nimi ciężkie bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator 2.

Na nagraniu udostępnionym w serwisie Twitter widzimy przejazd rosyjskiej kolumny pancernej składającej się z kilku czołgów i właśnie BMTP Terminator w liczbie 4 egzemplarzy. Jest to kolejny rodzaj „nowej” rosyjskiej ciężkiej techniki wojskowej wprowadzonej do walk na Ukrainie po m.in. T-90M, T-80BWM czy T-72B3M. Określenie „nowe” jest tutaj oczywiście na wyrost gdyż większość tych maszyn to głębokie modernizacje pojazdów z czasów zimnej wojny. Dodatkowo w przypadku Terminatora, a tak naprawdę Terminatora 2 mamy pojazd, który wchodząc do walk, występuje w tak małej ilości, że jego zalety będą zniwelowane przez liczebność nieprzekraczającą najpewniej kilku wozów.

Wprowadzenie Terminatorów do walk oznacza, że Rosjanom zaczyna brakować sprzętu, skoro na Ukrainie pojawiają się pojazdy, które tak naprawdę nie osiągnęły gotowości operacyjnej, jak choćby T-90M, które często w jednostkach są dopiero od paru miesięcy. Podobna sytuacja ma miejsce z BMPT, Rosjanie przez wiele lat wstrzymywali wdrożenie tych pojazdów do służby z wielu powodów. Poza brakami funduszy, niechęcią samego wojska do nowego typu pojazdu, brakiem pomysłu jak wdrożyć go do jednostek i kiedy go stosować, dochodził problem ciągłej zmiany koncepcji. Wóz przechodził wiele metamorfoz już na poziomie szkiców koncepcyjnych, budowy pojedynczych prototypów, kończąc na stadium końcowym. Pod koniec mówiono nawet o anulowaniu projektu, czyli przeszło ponad 20 lat prac.

Mimo wprowadzenia ich ostatecznie do oddziałów w roku 2020 (pierwotnie miało to mieć miejsce trzy lata wcześniej) było to tak naprawdę wdrożenie partii testowej w liczbie 10 egzemplarzy. Jest to wręcz mikroflota, która nawet nie jest w stanie nasycić jednej dywizji, a co dopiero całości wojsk inwazyjnych. Można tutaj oczywiście mówić o wyciągnięciu wniosków przez Rosjan odnośnie działań prowadzonych z czołgami,o tym, że BMPT mają zwiększyć przeżywalność rosyjskich czołgów i tym podobne. Jednak mowa tutaj o zaledwie 10 pojazdach, które nie są dobrze zintegrowane z rosyjskim wojskiem, i które przez długi czas poddawano długotrwałym testom, co zapewne odbiło się na ich resursie.

defence24.pl

 

Więcej postów