Atak na wojskowy obiekt infrastruktury w obwodzie lwowskim [RELACJA NA ŻYWO]

To już 81. dzień rosyjskiego najazdu na Ukrainę. Wojskowy obiekt infrastruktury został zaatakowany w niedzielę 15 MAJA w obwodzie lwowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki na Telegramie. „Na chwilę obecną nie ma informacji o zabitych i rannych. Rozmiary i charakter zniszczeń są ustalane” – napisał Kozycki.

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego. Rosjanie zaatakowali z kilku stron, ale nie osiągnęli szybkiego zwycięstwa, którego oczekiwał Władimir Putin. Rosyjskie wojska zawzięcie atakują ukraińskie miasta. Giną cywile. Skala zniszczeń jest ogromna.

 08:22  Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary – wskazują rumuńscy weterynarze.

W pierwszej połowie maja tureckie organizacje broniące praw zwierząt poinformowały, że wraz z rozpoczęciem przez rosyjskie okręty działań zbrojnych na Morzu Czarnym szybko wzrosła liczba wyrzucanych na brzeg martwych delfinów. Oszacowały, że u tureckich brzegów znaleziono ich ponad 80.

Na alarm biją też cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24 rumuńscy ekolodzy, weterynarze i biolodzy. Według szacunków ekologów z Rumunii tylko w pierwszych dwóch tygodniach maja na wybrzeżu kraju znaleziono blisko 70 martwych delfinów.

 08:15  Wojskowy obiekt infrastruktury został zaatakowany w niedzielę w obwodzie lwowskim przez siły rosyjskie – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki na Telegramie.

Kozycki podał, że do ataku rakietowego doszło około godz. 4.30 (3.30 czasu polskiego). „Na chwilę obecną nie ma informacji o zabitych i rannych. Rozmiary i charakter zniszczeń są ustalane” – napisał Kozycki.

 21.48 Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych. 

Ukraiński przywódca przekazał, że Rosja, blokując czarnomorskie porty, stanowi zagrożenie dla całego świata, a im szybciej Ukrainie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo, tym szybciej światowy rynek spożywczy wróci do normalnego stanu. Wysiłki zmierzające ku odblokowaniu ukraińskiego eksportu mają na celu niedopuszczenie do światowego głodu – podkreślił Zełenski.

Jak zrelacjonował, w sobotę, podczas wizyty delegacji Senatu USA w Kijowie, rozmawiał z amerykańskimi senatorami, w tym z liderem republikańskiej mniejszości Mitchem McConnellem, m.in. o kwestiach obronności, finansów i o sankcjach przeciwko Rosji.

Jak przekazał prezydent, sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, a rosyjskie wojska “wciąż próbują osiągnąć jakiekolwiek zwycięstwo”.

– W osiemdziesiątym dniu inwazji na pełną skalę wydaje się to wyjątkowo szalone, ale Rosjanie nie zaprzestają wysiłków – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że 14 maja na Ukrainie obchodzony jest dzień pamięci Ukraińców, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, “osób, które ryzykowały swoim życiem, życiem swoich najbliższych, ale i tak ratowały tych, którzy znajdowali się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu nazistów”.

– Każda z takich historii zdumiewa. Zdumiewa, bo wokół panowało totalne zło, a ludzie i tak odnajdywali dobro w swoich sercach. (…) Nawet w największych ciemnościach można spotkać tych, którzy niosą światło – zapewnił Zełenski.

 21.40 Pies rosyjskiej Rosgwardii uratowany z walk w obwodzie mikołajewskim w ciągu niespełna miesiąca nauczył się komend w języku ukraińskim i będzie służył w ukraińskiej Gwardii Narodowej – podała w sobotę agencja UNIAN. 

Na razie batalion, w którym pies będzie służył, znajduje się w rezerwie.

Owczarek belgijski o imieniu Baks uratował się ze starcia w obwodzie mikołajewskim w drugiej połowie kwietnia. Jego rosyjski właściciel zginął, psa zabrali miejscowi mieszkańcy i przekazali go żołnierzom.

Jak powiedział Jurij Szutiak z oddziałów obrony wspierających armię ukraińską, komendom towarzyszą odpowiednie gesty i ton. W ten sposób pies nauczył się je rozumieć w ciągu niespełna miesiąca.

“To mądry, wspaniały pies” – powiedział Szutiak podkreślając, że Baks “zaakceptował ukraiński i zaczął go rozumieć”.

 21.35 Zdaniem przedstawiciela Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy – Wadima Skibitskiego, Rosjanie szykują się do przeprowadzenia pseudoreferendów na okupowanych przez siebie terenach.  

– Według naszych szacunków takie referendum może się odbyć 11 września, wraz z wyborami w Federacji Rosyjskiej – powiedział Skibitski cytowany przez agencję Ukrinform. Głosowania mogą się odbyć w tzw. republikach ludowych w Donbasie, okupowanym Chersoniu i Mariupolu. Wszędzie tam w dalszym ciągu toczą się zaciekłe walki wiedzy siłami rosyjskimi i ukraińskimi.

– Nie wolno nam zapominać, że na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego, wydano około 800 tysięcy rosyjskich paszportów. Jest to tak potężny czynnik, że Federacja Rosyjska zapewne użyje go jako pretekstu do “ochrony rosyjskich obywateli” mieszkających w Ukrainie – zauważył Skibitski.

 21.22  Rodziny ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal zaapelowały, by w zabiegach o ewakuację wojskowych wystąpił jako pośrednik przywódca Chin Xi Jinping. Zdaniem rodzin ukraińscy żołnierze mogliby zostać przewiezieni do Turcji.

 21.07  Europejscy dyplomaci przybywający w sobotę na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie deklarowali poparcie dla przystąpienia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 20.52 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem zaapelował do Europejczyków, by w finale konkursu Eurowizji głosowali na ukraińską grupę Kalush Orchestra. Zespół przyjechał do Turynu we Włoszech z piosenką “Stefania”, dedykowaną matkom. 

Zełenski napisał na swoim profilu na Facebooku: “Już wkrótce podczas finału Eurowizji kontynent i cały świat usłyszy nasze rodzime słowo”.

“Wierzę, że w końcu tym słowem będzie >>Zwycięstwo<<"! Europo, głosuj na Kalush Orchestra - nr 12! Wspierajmy naszych rodaków!Wspierajmy Ukrainę!" - wezwał Zełenski.

 20.46 Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku ostrzałów sił rosyjskich w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. 

“14 maja Rosjanie zabili trzech cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w wiosce Bohorodyczne i jednego w miejscowości Keramik” – podał Kyryłenko.

Dodał, że na razie nie można określić dokładnej liczby ofiar w obleganym przez siły rosyjskie Mariupolu i w Wołnowasze.

 20.44 Siły rosyjskie wycofały do portów większość swoich okrętów z Morza Czarnego, pozostawiając tylko dwie jednostki do zadań patrolowych – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii. 

“Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu” – poinformowało dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu.

W ocenie dowództwa rosyjskie wojska umacniają się na zajętych pozycjach w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju, a na okupowanych terenach nasila się kryzys humanitarny, gdyż kolaborujące z okupantem władze, złożone z osób niekompetentnych, nie są w stanie rozwiązywać problemów administracyjnych i gospodarczych.

 20.37 Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów – poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego. 

“W Łucku SBU stwierdziła trzy takie przypadki. Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty. W ich telefonach znaleziono korespondencję z nieznajomymi, którzy interesowali się sytuacją w regionie” – podała SBU.

SBU przekazała, że funkcjonariusze ochrony prawa w Łucku zauważyli trzech nastolatków, którzy stale przebywali w pobliżu jednego z posterunków, przy czym nie potrafili wyjaśnić dlaczego. W ich telefonach służba znalazła wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku.

W korespondencji z uczniami nieznajomi abonenci rosyjscy zadawali siódmoklasistom pytania o sytuację w regionie, rozmieszczenie wojskowych obiektów oraz sprzętu wojskowego.

Przedstawiciele kontrwywiadu wyjaśnili uczniom, dlaczego taka korespondencja jest bardzo ryzykowna. Przeprowadzili także rozmowy profilaktyczne z rodzicami dzieci.

 20.18 Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu skrytykował w sobotę, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Berlinie, wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je “oburzającym i nie do przyjęcia”. 

“Problem w tym, że te dwa kraje otwarcie wspierają PKK i milicję kurdyjską YPG, i współpracują z nimi. To organizacje terrorystyczne, które codziennie atakują nasze jednostki” – powiedział Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera.

Dodał, że są to kwestie, które muszą zostać przedyskutowane zarówno z sojusznikami NATO, jak i ze Szwecją i Finlandią, i choć Ankara popiera politykę otwartych drzwi, to członkowie Sojuszu muszą okazywać sobie nawzajem solidarność.

 19.45 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie. 

„Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o zakazie prorosyjskich partii politycznych! Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu” – podkreśliła deputowana

Zgodnie z ustawą zabroniona będzie działalność partii, których programy zawierają m.in. usprawiedliwienie lub zaprzeczenie zbrojnej agresji na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie jej jako konfliktu wewnętrznego czy wojny domowej, a także partii gloryfikujących osoby uczestniczące w zbrojnej agresji na Ukrainę, siły zbrojne Rosji oraz przedstawicieli okupacyjnej administracji.

 19.23  Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 19.07  Od początku wojny na Ukrainie ponad 400 rosyjskich dyplomatów musiało opuścić kraje europejskie, gdzie mieli być szpiegami; to poważny cios dla Moskwy i europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską do zmienionej sytuacji – informuje telewizja ARD.

 18.51 Zatrzymany przez Rosjan duży konwój ewakuacyjny z Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, w którym jedzie od 500 do 1000 samochodów, po trzech dniach wymuszonego postoju ruszył w dalszą drogę – poinformował w sobotę w mediach społecznościowych doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. 

Osoby, które opuściły Mariupol, przekazały, że musiały zatrzymywać się na dziesiątkach rosyjskich punktów kontroli, aby przedostać się na terytorium wolnej Ukrainy – podał portal Ukrainska Prawda.

Rosjanie sprawdzali ich telefony i sugerowali, że powinni udać się do Rosji. Świadkowie mówili, że podczas takich “filtracji” okupanci opowiadali o zabijaniu cywilów.

 18.34 Władze Rosji nie wiedzą, co robić z okupowanymi terenami na Ukrainie – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w ukraińskiej telewizji. 

– Praktycznie codziennie widzimy a to w Donbasie, a to w obwodzie chersońskim któregoś z wyższych urzędników Rosji. Wygląda na to, że jeżdżą tam, żeby na tej podstawie zorientować się, co robić dalej z tymi terenami, dopóki nie zapadła jakaś decyzja w Moskwie – oznajmił Denysenko.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin jest namawiany do anektowania tych obszarów. – I oczywiście on też by tak wolał, ale na razie decyzji o aneksji jakichś obszarów nie podjęto – dodał.

 18.17 Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w sobotę w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski. 

– We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom – oznajmiła Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

Podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, „zbrojny atak na suwerenne państwo”. – Na zawsze mówimy nie wszelkim próbom przywrócenie Związku Sowieckiego – zaznaczyła.

– To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych – podkreśliła.

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca.

Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca.

 18.02  Krymska dziennikarka i pielęgniarka Iryna Daniłowycz, która zaginęła pod koniec kwietnia, została zatrzymana przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i była przez nie torturowana – podała w sobotę organizacja praw człowieka KrymSOS. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej kobieta przebywa obecnie w areszcie śledczym w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.

 17.41 Rosyjscy okupanci siłą wywożą mieszkańców miasta Popasna w obwodzie ługańskim na terytoria Ukrainy okupowane od 2014 roku – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w Telegramie. 

„Okupanci przeszukują ruiny w poszukiwaniu żywych osób i pod lufami karabinów wywożą je na terytoria znajdujące się pod okupacją jeszcze od 2014 roku – do Perwomajska i Kadijewki” – oznajmił Hajdaj.

Powiedział, że wywiezione osoby są przetrzymywane wbrew woli, a krewni nie mają z nimi kontaktu.

Zniszczona na skutek rosyjskich ostrzałów Popasna jest od 8 maja okupowana przez siły rosyjskie. W mieście pozostało ponad 1500 mieszkańców, którzy nie chcieli się ewakuować.

 17.29  Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wyraziła poirytowanie słowami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana na temat ewentualnego przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – pisze w sobotę agencja dpa. Oczekuje się, że kwestia rozszerzenia Sojuszu będzie omawiana w sobotę na spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie.

 17.16 Zaproponowaliśmy Ukrainie przeprowadzenie ewakuacji drogą morską rannych żołnierzy i cywilów przebywających w zakładach Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim, które są regularnie ostrzeliwane przez siły rosyjskie – przekazał w sobotę w wywiadzie dla Reutersa rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Moskwa nie zgodziła się na wykonanie tureckiego planu. 

Zgodnie z nim osoby ewakuowane z Azowstalu miałyby zostać przewiezione drogą morską do miasta Berdiańsk, również nad Morzem Azowskim. Stamtąd turecki statek zabrałby je do Stambułu.

– Gdybyśmy mogli, chętnie byśmy to zrobili. Jesteśmy gotowi. Prawdę mówiąc, nasz statek jest gotów do wyruszenia w drogę i przewiezienia rannych żołnierzy i cywilów do Turcji – powiedział Kalin.

Jak dodał, turecki plan został przedstawiony prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dwa tygodnie temu.

Mariupol znajduje się w rękach rosyjskich, jednak setki ukraińskich żołnierzy dalej broni się w zakładach metalurgicznych Azowstal. Część cywilów, która tam się ukrywała, została ewakuowana w maju dzięki współpracy ukraińskiego rządu z ONZ. Rosja nie zezwoliła dotąd na ewakuację rannych żołnierzy.

 16.56  Fiński prezydent Sauli Niinisto poinformował w sobotę Władimira Putina w rozmowie telefonicznej, że “w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o członkostwo w NATO” – poinformowała kancelaria Niinisto w komunikacie. – Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć – oświadczył fiński przywódca.

 16.32 – Wojska rosyjskie opuszczają przedmieścia Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej – potwierdził w sobotę mer miasta Ihor Terechow w wywiadzie dla BBC. 

– Rosjanie prowadzili nieustanny ostrzał artyleryjski Charkowa, bo stali bardzo blisko miasta. Dzięki wysiłkom charkowskiej obrony terytorialnej i Sił Zbrojnych Ukrainy odeszli daleko od terytorium miasta w kierunku rosyjskiej granicy – oznajmił Terechow.

Zaznaczył, że siłom rosyjskim tylko raz udało się zająć niewielką część Charkowa i nie przebywali tam długo. W ciągu ostatnich pięciu dni Charków nie był ostrzeliwany. Pięć dni temu doszło do jednej próby zaatakowania lotniska rakietą, ale została ona strącona przez siły ukraińskie.

– Teraz w Charkowie jest cicho i ludzie stopniowo wracają do miasta. Zaopatrujemy wszystkich mieszkańców w wodę, gaz i energię elektryczna. Niestety wiele budynków mieszkalnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. W przyszłości będziemy więc musieli przeprowadzić ogromną odbudowę – powiedział.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w czwartek, że wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców.

 16.19  Rosyjscy okupanci planują rozpoczęcie w najbliższy poniedziałek „spisu” ludności obwodu chersońskiego na południu Ukrainy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

Według Denisowej “spis” miałby zostać zakończony do końca maja.

Rzeczniczka powiedziała, że mieszkańcy rejonu heniczeskiego zaczęli otrzymywać wezwania, by stawić się do władz lokalnych z podstawowymi dokumentami.

 16.00 Mitchem McConnellem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych podziękował im za wsparcie ze strony USA w wojnie z Rosją, w tym za przywództwo w walce o Ukrainę i demokratyczne wartości. 

“Dziękuję wam za przywództwo w walce nie tylko o nasz kraj, ale też o demokratyczne wartości i swobody” – przekazał Zełenski we wpisie na Facebooku.

“Wizyta delegacji Senatu Stanów Zjednoczonych, na czele z liderem republikańskiej mniejszości w izbie wyższej Kongresu Mitchem McConnellem, jest potężnym sygnałem ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy ze strony Kongresu USA, jak i narodu amerykańskiego” – skomentował prezydent.

 15.58 Już 38 ambasad, m.in. Kanady, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Watykanu, wznowiło pracę w Kijowie – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych na Facebooku. 

„To jeszcze jeden dowód tego, że nasi partnerzy wierzą w zwycięstwo, w przyszłość i w perspektywy Ukrainy” – napisał ukraiński MSZ

 15.57 Rosyjscy okupanci ranni na Wyspie Węży na Morzu Czarnym są zwożeni do Sewastopola na Krymie, gdzie szpitale są już przepełnione – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. 

Z powodu obciążenia szpitali w Sewastopolu w salach wstawia się nawet po 40 łóżek – podał ukraiński wywiad.

Z powodu dużej liczby rannych na Krymie prowadzona jest kampania krwiodawstwa, a władze żądają, by przedsiębiorstwa wysyłały pracowników do punktów krwiodawstwa. Przy tym dawcą może być każdy, gdyż nie są wymagane żadne dokumenty medyczne.

Władze okupacyjne Krymu wydały też rozporządzenie, że „przedsiębiorstwa państwowe” mają wysłać do miejscowych komisji wojskowych pewną liczbę mężczyzn, zależnie od ogólnej liczby pracowników. Proponuje im się podpisanie kontraktu z rosyjskimi siłami zbrojnymi na okres od trzech miesięcy do roku.

 15.50  “Siły rosyjskie zrezygnowały z walki o drugie miasto Ukrainy – Charków, i wycofują się po tygodniach bombardowań i nieudanej próbie okrążenia go” – donosi Sztab Generalny Ukrainy. Zdaniem strony ukraińskiej Rosjanie koncentrują się obecnie na atakach moździerzowych, artyleryjskich i lotniczych we wschodniej części obwodu donieckiego, aby “uszczuplić siły ukraińskie i zniszczyć umocnienia”. Ukraiński sztab generalny przekazał, że Rosjanie wycofują się z rejonu Charkowa i koncentrują się na pilnowaniu szlaków zaopatrzeniowych i przeprowadzaniu atakach moździerzowych, artyleryjskich i lotniczych we wschodniej części obwodu donieckiego, aby tam “uszczuplić siły ukraińskie i zniszczyć umocnienia”.

 15.35  Rosyjscy okupanci prowadzą mobilizację na Krymie, wzywając na komisję wojskową mężczyzn do 60. roku życia – poinformował w sobotę regionalny kanał Telegramu Krymskij Wietier.

W miastach Saki, Dżankoj i Krasnohwardijskie rezerwiści są zapraszani do komisji wojskowych „na sprawdzenie”. Przy tym mają mieć przy sobie paszport.

Zgodnie z decyzją miejskiej komisji wojskowej w Eupatorii wszyscy mężczyźni zameldowani w Sakach i obwodzie sakskim, którzy otrzymali kategorię A lub B, muszą od 16 do 20 maja przyjść do komisji. O analogicznych decyzjach poinformowano odnośnie do Dżankoja i Krasnohwardijskiego.

 15.00  W kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim Ukrainy, nie walczą już tylko ciężko ranni – oznajmiła w sobotę żona żołnierza piechoty morskiej, który broni zakładu.

„W Azowstalu nie ma zdrowych żołnierzy. Są tylko ciężko i średnio ciężko ranni, ale chłopcy wciąż walczą” – powiedziała Hanna Iwłejewa, którą cytuje portal Suspilne.

Jak podkreśliła, są żołnierze, którzy zostali już trzykrotnie ranni, ale nadal uczestniczą w boju. „Nie walczą tylko tacy, którzy nie mają kończyn, i ci, którzy nie mogą wstać” – dodała.

 14.16  Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk podał, że nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zastąpi zniszczony krążownik Moskwa, będzie fregata Admirał Makarow. Według dziennikarza taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.

“Dowództwo Floty Czarnomorskiej podjęło decyzję o wyznaczeniu nowego okrętu flagowego na miejsce zniszczonego 14 kwietnia krążownika rakietowego Moskwa. Będzie nim fregata projektu 11356R Admirał Makarow” – napisał Cymbaluk na Facebooku w piątek wieczorem. Dziennikarz, który był korespondentem agencji UNIAN w Moskwie, dodał, że właśnie w oparciu o ten okręt działa teraz grupa operacyjna Floty Czarnomorskiej.

“Dowództwo floty jest przygotowane na to, że Admirał Makarow może powtórzyć los krążownika Moskwa. W takim przypadku pałeczkę jako okręt flagowy przejmie fregata Admirał Essen” – dodał Cymbaluk.

 13.52  “Jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla portalu t-online. Podkreślił, że  “Rosja i cały świat płacą bardzo wysoką cenę za szalony pomysł Putina, by rozszerzyć rosyjskie imperium”. 

Zapytany, czy podczas rozmowy telefonicznej, którą odbył w piątek z Putinem zauważył jakąś zmianę w nastawieniu prezydenta Rosji, Scholz odpowiada: “Nie”. Jednocześnie podkreślił, że jest oczywiste, że Rosja nie osiągnęła żadnego z celów wojennych, które deklarowała na początku. Ukraina nie została podbita, ale broni się z wielką umiejętnością, odwagą i poświęceniem. NATO nie wycofało się, a wręcz wzmocniło swoje siły na wschodniej flance sojuszu”.

 13.30  W zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż brakuje wody pitnej, a 150-170 tys. mieszkańców stało się „zakładnikami władz okupacyjnych” – ogłosił w sobotę doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

Według niego większość mieszkańców nie ma dostępu do bieżącej wody i musi chodzić do punktów dystrybucji, w których również wody nie wystarcza dla wszystkich. W dalszym ciągu brakuje też żywności, a piwnice są zalane – przekazała agencja Ukrinform.

Andriuszczenko zamieścił na Telegramie nagranie z ulic Mariupola i napisał, że  około 150-170 tys. mieszkańców miasta stało się „zakładnikami władz okupacyjnych” , którzy „prawie nie mają szans, by wyrwać się” na obszary kontrolowane przez Ukrainę.

 12.45  Powołana przez Rosję administracja w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dąży do przyłączenia regionu do Rosji poprzez fałszywe referendum, wbrew woli mieszkańców sprzeciwiających się rosyjskiej władzy – przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

 12.16  Podczas nieudanej próby sforsowania rzeki Doniec na wschodzie Ukrainy w ubiegłym tygodniu rosyjskie wojsko mogło stracić prawie całą batalionową grupę taktyczną. Autentyczność zdjęć z pola bitwy potwierdzili w piątek eksperci z amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council.

Pierwsze doniesienia o dużych stratach Rosji w czasie próby przekroczenia Dońca na zachód od miasta Siewierdonieck pojawiły się 11 maja. Brytyjski wywiad informował później, że Ukraińcy uniemożliwili Rosjanom przeprawę, niszcząc most pontonowy i „znaczną ilość” sprzętu.

Dziennik „The Times” ocenił to jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny. Według niego doszło do niej w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w jednej serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion – ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet 1000 rosyjskich żołnierzy.

 11.58  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,2 tys. żołnierzy, z czego około 300 w ciągu ostatniej doby – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Minionej doby siły rosyjskie straciły też jeden śmigłowiec, 13 czołgów, 34 pojazdy opancerzone, 6 systemów artylerii, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet oraz 6 dronów – wyliczono w komunikacie

 11.27  Rosyjscy najeźdźcy znaleźli nowy sposób na to, by uderzyć w obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, których nie są w stanie złamać od wielu tygodni. Rosjanie opublikowali w mediach społecznościowych kontakty bliskich obrońców Azowstalu – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak ocenił, tym samym Rosjanie atakują nie tylko żołnierzy ukraińskich w Azowstalu, ale i ich rodziny.

“Wczoraj okupanci upowszechnili w mediach społecznościowych kontakty (telefony i profile) narzeczonych i żon naszych obrońców” – napisał Andriuszczenko w serwisie Telegram.

Dodał, że “cynizm wroga się nasila”, bowiem “atakuje nie tylko obrońców Azowstalu, ale też ich rodziny”.

 11.11  Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy – powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej wicepremier mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

“Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu” – powiedziała Wereszczuk, cytowana w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne. Dodała następnie: “tak więc, na początek – ciężko ranni i medycy. To faktycznie 60 osób”.

 10.56  W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy odnotowano 271 przypadków uprowadzeń cywilów przez wojska rosyjskie; ponad 100 osób jest przetrzymywanych – podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

Władze regionu informują, że wojskowi rosyjscy zmuszają do kolaboracji rolników na terenach okupowanych. Pozwalają im bowiem na działalność tylko na podstawie wydawanych przez siebie specjalnych zezwoleń. “Okupanci twierdzą, że warzywa z obwodów chersońskiego i zaporoskiego sprzedawane są na bazarach na Krymie” – wskazują władze obwodu.

W zajętym przez Rosjan Melitopolu pojawiło się wielu przybyszy, przywożonych – według mieszkańców – z tzw. “republik ludowych” w Donbasie. Ludzie ci są kwaterowani w opuszczonych domach i mieszkaniach. Rozsiewają plotki i wdają się w rozmowy z miejscowymi, próbując “narzucić opinię, że w mieście już 60 proc. mieszkańców przeszło na stronę Rosji i że Ukraina rzekomo zapomniała już o Melitopolu” – twierdzą władze obwodu zaporoskiego.

 10.33  Od początku wojny 24 lutego do 11 maja w Centralnym Rejestrze Cudzoziemców (AZR) w Niemczech zarejestrowało się 727 205 osób, z których 93 proc. posiada obywatelstwo ukraińskie, podał Welt am Sonntag. Zdaniem gazety znaczna ich liczba mogła podróżować do innych krajów Unii Europejskiej lub już wrócić na Ukrainę.

Około 40 proc. ukraińskich uchodźców to osoby nieletnie, kobiety stanowią 81 proc. zarejestrowanych dorosłych uchodźców, dodał Welt.

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) rosyjska inwazja zmusiła miliony ludzi do opuszczenia swego miejsca zamieszkania, w tym ponad 8 milionów Ukraińców. W Europie jest to największy kryzys uchodźczy od zakończenia II wojny światowej.

 10.05  Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała w sobotę stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina.

W piątek urzędnicy wojskowi układali ciała Rosjan zebrane w obwodach kijowskim i czernihowskim w wagonach-chłodniach. Pojawiły się informacje o kolejnych takich pociągach w innych częściach kraju – pisze BBC.

„Gdy aktywna faza konfliktu się kończy, strony muszą zwrócić ciała poległych wojskowych drugiemu krajowi. Ukraina jest gotowa zwrócić ciała agresorowi” – powiedział Lamzin.

 9.43  “Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc” – napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Wskazała, że ponad 200 tysięcy dzieci ukraińskich uczy się w polskich szkołach.

“Na Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!” – napisała Zełenska w komentarzu w piątek wieczorem. Ukraińska pierwsza dama opisała w nim rozmowę z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą na temat polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

 9.13  Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie w sobotę, że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.

Głównym celem Rosjan jest “osiągnięcie całkowitej kontroli” nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim i “zapewnienie trwałości korytarza lądowego” z anektowanym Krymem – ocenia sztab w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej.

W kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim Rosjanie ostrzeliwali z artylerii infrastrukturę cywilną i wojskową w rejonie miejscowości: Dowheńke, Dołyna i Husariwka. Wojska rosyjskie usiłują też “poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonach miejscowości: Komyszuwacha, Krasnohoriwka, Nowomychajliwka, Kostiantyniwka i Pobieda” – głosi komunikat.

 8.55  Rosyjska armia, która miała aspiracje, by równać się do światowej czołówki, popełniła na Ukrainie szereg błędów i pokazała swoje słabości, bo pomimo modernizacji, wciąż walczy „po staremu” – mówi Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa technika wojskowa”.

„Wojna w Ukrainie już wielokrotnie zaskoczyła tych, którzy ją obserwują. Najpierw skuteczna obrona Ukraińców i nieudolna rosyjska ofensywa sprawiły, że upadła teza o szybkim zdobyciu Ukrainy. Potem okazało się, że kolejny etap – ta mityczna wielka bitwa w Donbasie również nie potoczyła się według planów Rosji” – mówi PAP Mariusz Cielma, naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

„W Donbasie Rosja, która w pierwszej fazie inwazji nie radziła sobie z dowodzeniem, łącznością, logistyką, działając na wielu kierunkach, skupiła się na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy. Ten etap, jak oczekiwano, miał być bliższy tradycyjnemu sposobowi prowadzenia wojny, bardziej znanemu Rosjanom. Mimo tego, pomimo powolnych zdobyczy, trudno mówić o spektakularnym sukcesie strony rosyjskiej” – ocenia ekspert.

 8.30  W regionie zaporoskim, po to by utrzymać okupowane terytorium w obliczu szybko postępującej ukraińskiej kontrofensywy, Rosjanie rozpoczęli zakrojone na dużą skalę przygotowania. Jak donosi agencja Ukrinform, najeźdźca rozpoczął budowę wielowarstwowego systemu obrony w regionie. Biorąc pod uwagę fakt, że Ukraińcy, wyposażeni w zagraniczny ciężki sprzęto bojowy, są zdeterminowani by odzyskać każdą piędź ziemi zajętej przez Rosję, zapowiada się potężna bitwa.

 8.22  To początek “trzeciej fazy” rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk – powiedział w nocy z piątku na sobotę doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw w ukraińskiej telewizji.

Jak podkreślił, w pierwszej fazie Rosjanie zamierzali ciągu kilku dni przetoczyć się przez Ukrainę, w drugiej – planowali w wielu miejscach okrążyć wojska ukraińskie a następnie je rozbić. “Nie udało im się tego uczynić” – powiedział Andrusiw.

W nowej, “trzeciej fazie” rosyjscy wojskowi chcą utrzymać dotychczasowe zdobycze terytorialne. “To pokazuje, że zmierzają do długiej wojny” – stwierdził doradca szefa ukraińskiego MSW. “Najwyraźniej w ten sposób chcą zmusić Zachód do negocjacji a Ukrainę do ustępstw” – podkreślił Wiktor Andrusiw.

 8.15  –   Dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna, ale robimy wszystko, aby szybko wyzwolić nasz kraj – zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek późnym wieczorem. – Aby tak się stało potrzebujemy pomocy naszych partnerów – z Europy, z całego świata – podkreślił, krytykując jednocześnie kraje, które blokują sankcje przeciwko Rosji lub pomoc dla Ukrainy, nie wymienił jednak z nazwy żadnego państwa.

Prezydent Ukrainy powiedział, że konieczna jest większa presja na Moskwę społeczności międzynarodowej, gdyż Rosja wykorzystuje każdą sposobność do destabilizacji sytuacji nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata.

Wskazał, że blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów i sama wojna mogą spowodować kryzys żywnościowy na świecie, w tym głód w wielu państwach.

Ukraińcy najpierw obronili Kijów, później rozpoczęli kontrofensywę.

W Ukrainie trwają intensywne walki.

Kraj doznał gigantycznych zniszczeń.

Mimo to Ukraińcy są zdeterminowani by wygrać.

Chcą odbić całe swoje terytorium.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL