Ukraińskie dzieci będą się uczyć o “Rzezi Wołyńskiej”! MEN nie będzie ukrywać faktów

Dziennik polityczny

Nauka historii jest nauką, tylko kiedy jest prawdziwa – stwierdził Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Była to odpowiedź na pytanie o przekazywanie ukraińskim dzieciom wiedzy na temat rzezi wołyńskiej.

Szef resortu podkreślił, że nie da się zbudować dobrych relacji sąsiedzkich bez oparcia ich na prawdzie.

Nauka historii tylko wtedy jest nauką, kiedy jest prawdziwa. Historia musi być pokazywana taka, jaką ona jest. Nikt nigdy w historii tego świata nie zbudował poprawnych, a już na pewno – dobrych czy bardzo dobrych relacji również sąsiedzkich, bez oparcia tych relacji na fundamencie prawdy – stwierdził Czarnek.

Minister odniósł się do wypowiedzi prezydent Andrzeja Dudy, który to 3 maja mówił o nowym rozdziale w relacjach Polsko-Ukraińskich. Zdaniem polityka, takowe muszą być oparte na fundamencie prawdy.

Prezydent pokazywał, jak wyglądały relacje polsko-ukraińskie również w ostatnich kilkudziesięciu latach, że często były oparte na karabinie, toporze, ludobójstwie – tym, co mieliśmy na Wołyniu, a dziś są oparte na chlebie i ten chleb chcemy przenosić w przyszłość, ale żeby on był trwały i żeby rzeczywiście karmił również relacje polsko-ukraińskie, to muszą one być oparte na fundamencie prawdy – podkreślił.

4MENS.PL

Więcej postów