Wołodymyr Zełenski chce natychmiastowego włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. „Żołnierze walczą o Ukrainę i całą Europę”

Wojna Rosji z Ukrainą. Włodymyr Zełenski podczas swojego wystapienia w poniedziałek 28 lutego wypowiedział się w sprawie włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Prezydent kraju zaatakowanego przez wojska Władimira Putina ponaglił swój apel do UE. Podkreślił, że żołnierze walczą o obronę nie tylko jego ojczyzny, ale także o całą Europę.

Trwa agresja Rosji na Ukrainę.   Wołodymyr Zełenski  w poniedziałek 28 lutego w mediach społecznościowych opublikował swoje wystąpienie.

Doświadczyliśmy tyle, ile niektóre narody nie przeżyły w ciągu dziesięcioleci. Długo mówiono nam, że z Ukraińcami wciąż jest coś nie tak. (…) Że przez dekady mają odrabiać tzw. prace domowe. Przez to często nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, do czego jesteśmy tak naprawdę zdolni. (…) W rozmowach z naszymi partnerami odczuwam szczery szacunek. Ukraińcy pokazali światu, kim są. A Rosja pokazała, jaka się stała”

– podkreślił Zełenski i poinformował, że w ciągu czterech dni od początku wojny Rosji z Ukrainą „w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło 16 dzieci, a 45 dziatek zostało rannych”.

Przeczytaj też:   Agresja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zaapelował o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do UE [RELACJA NA ŻYWO]

Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu podkreślił, że Ukraina domaga się niezwłocznego przyjęcia Ukrainy w ramach specjalnej procedury.

Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach”

– powiedział prezydent Ukrainy. Podziękował UE za „bezprecedensowe wsparcie”. Zaznaczył również, że „żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę”

O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację”

– powiedział Zełenski i przypomniał również o tym, że Unia Europejska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów. Mówił także o tym, że „światowy biznes odmawia jakichkolwiek powiązan z rosyjskimi firmami. Przypomniał także o ogromnym spadku, który zaliczyła waluta kraju   Władimira Putina  . „Dopóki trwa ta zbrodnicza inwazja na Ukrainę, państwo rosyjskie ponosi takie straty, jakby wojna przeszła na ich terytorium” – zaznaczył.

Po co wam to wszystko? Rosyjskie matki, rosyjscy nauczyciele, rosyjscy przedsiębiorcy, po prostu zwykli ludzie – już 4500 rosyjskich żołnierzy zostało zabitych. Po co tu przyszliście?Zostawcie swój sprzęt i odejdźcie. Nie wierzcie swoim dowódcom i propagandystom. Po prostu ratujcie życie. Odejdźcie”

– zaapelował do wojsk Władimira Putina.

W swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy podziękował także   Andrzejowi Dudzie   za „owocną współpracę”. „Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji   Emmanuelem Macronem  . Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii B   orisem Johnsonem  . Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe” – oświadczył Zełenski.

FAKT.PL

Więcej postów