W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie, na którego mocy z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 zwolnione będą osoby przekraczające granicę polsko-ukraińską w związku z konfliktem zbrojnym. Jak powiedział rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. SG Piotr Zakielarz, wprowadzone przez rząd ułatwienia – m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 – znacznie usprawniły odprawy.
„Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny” – przekazał w czwartek wieczorem na Twitterze szef MZ Adam Niedzielski. Chodzi o znowelizowane rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Minionej doby tj.24.02 na odcinku granicy z Ukrainą🇺🇦 #funkcjonariuszeSG odprawili 38,2 tys. podróżnych, w tym na kierunku wjazdowym do Polski🇵🇱 29 tys. a na wyjazdowym – 9,2 tys. #SGPomagamy pic.twitter.com/U9gegmAmWO — Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 25, 2022
Wprowadzone zmiany uzasadniono koniecznością zapewnienia płynnego przemieszczania się osób, które przekraczać będą granicę polsko-ukraińską w związku z opuszczeniem terytorium Ukrainy. Rozporządzenie weszło w życie w piątek.
Z informacji jakie przekazał w piątek rano rzecznik prasowy komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ppor. SG Piotr Zakielarz, na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Jak dodał, ruch na nich jest wzmożony. „Zgłosiły się pierwsze osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową” – powiedział. Poinformował, że na każdym przejściu pracują dodatkowi funkcjonariusze. „Chcemy, żeby te odprawy, których jest sporo, odbywały się w miarę na bieżąco” – powiedział ppor. Zakielarz.
Przedstawiciel SG zapewnił, że mimo dużego ruchu na przejściach granicznych, strażnicy wciąż kontrolują, czy nie jest nielegalnie przekraczana tzw. zielona granica. Jak dodał, wprowadzone przez rząd ułatwienia – m.in. brak kwarantanny czy zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 – znacznie usprawniły odprawy.
Strażacki transport
Jak przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski, w województwie podkarpackim zostały użyte pierwsze autokary do przewozu uchodźców uciekających z Ukrainy przed wojną. Dodał, że w gotowości są autokary PSP w całej Polsce, także w województwie lubelskim.
Jak powiedział, z punktów recepcyjnych uchodźcy – jeśli tego potrzebują – wożeni są do wyznaczonych miejsc tymczasowego przebywania. Większość uchodźców kieruje się jednak do mieszkających w Polsce rodzin. Kierzkowski zaznaczył, że Państwowa Straż Pożarna uczestniczyła w budowie punktów recepcyjnych. Wykorzystano tam, m.in. namioty i nagrzewnice PSP.
W związku z sytuacją do Rzeszowa wysłano 40 kadetów z krakowskiej szkoły aspirantów. Jak powiedział Rzecznik PSP, kadeci są w gotowości i oczekują na zadania. „Wszystko jest koordynowane przez MSWiA, a działania w terenie realizuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Jesteśmy także gotowi na działania w województwie lubelskim” – powiedział.
Dodał, że PSP posiada w gotowości także sprzęt logistyczny, m.in. kontenery, w tym kontenery sanitarne, namioty i śpiwory, z których mogłoby zostać zbudowane tymczasowe miasteczko.
O realizacji planu przygotowanego na wypadek napływu uchodźców mówił w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Poinformował on o powstaniu łącznie dziewięciu punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą w województwie lubelskim i województwie podkarpackim w miejscowościach: Dorohusk, Dołhobyczów, Zosin, Hrebenne na Lubelszczyźnie, w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku na Podkarpaciu oraz jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu.
Działają tam punkty informacyjne przygotowane przez Straż Graniczną, urzędy wojewódzkie i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jest też możliwość otrzymania posiłku, pomocy medycznej, a także odpoczynku.
Szefernaker informował też, że z punktów recepcyjnych uchodźcy będą mogli zostać przewiezieni transportem zorganizowanym przez Państwową Straż Pożarną do innych województw. Jak podkreślił, wszyscy wojewodowie zgłosili już gotowość pierwszych miejsc dla uchodźców.