Młodzi przyszli pod Pałac Prezydencki. Wzywają Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy

Nie ustają apele do prezydenta Andrzej Dudy w sprawie lex Czarnek. W niedzielę 13 lutego przed Pałacem Prezydenckim Warszawie zgromadziło się kilkaset osób krytycznie nastawionych do zmian w prawie oświatowym. Inicjatorami protestu była młodzież. „Wolna szkoła!”, „Chcemy weta!” – krzyczeli demonstrujący.

W niedziele 13 grudnia przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zorganizowano demonstrację przeciwko lex Czarnek. Protestujący odtańczyli poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”. Taniec rozpoczął Franek Broda, znany działacz na rzecz praw osób LGBT, który jest jednocześnie siostrzeńcem premiera Mateusza Morawieckiego.

Protestujący trzymali czerwone ekierki – symbol kampanii pt. „Wolna Szkoła”. Do apelu skierowanego w stronę prezydenta Andrzej Dudy przyłączyli się następnie nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Demonstracje przeciwników lex Czarnek odbyły się w niedzielę w całej Polsce.

– My, młode pokolenie, uczniowie i uczennice, nie zostaliśmy wysłuchani. Projekt ministra Czarnka uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie. Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie – tłumaczyli młodzi demonstrujący.

– Mamy nadzieję, że pan prezydent i jego małżonka nas widzieli. Machamy do nich! Liczymy, że Andrzej Duda nie podpisze tej szkodliwej ustawy. Tylko weto! – apelowali uczestnicy niedzielnego protestu na Krakowskim Przedmieściu.

W stolicy odbył się również w niedzielę 13 lutego pewien happenig. Organizatorzy zgromadzenia zaprezentowali sylwetki kuratorów oświaty ze wszystkich 16 województw w Polsce. – To nie są osoby przypadkowe. To ludzie związani z partią rządzącą – stwierdzali.

W sieci szybko rośnie liczba osób zrzeszających się przeciwko zmianom w prawie oświatowym. Już ponad 8,5 tys. internautów należy do grupy na Facebooku „Jestem rodzicem i jestem przeciwko #LexCzarnek”.

„Jako rodzic i nauczyciel chcę wolnej szkoły, nowoczesnej na światowym poziomie, chcę tolerancji i otwartości na zmiany zachodzące na świecie. Jestem przeciw #LexCzarnek” – czytamy w jednym ze wpisów.

Nowelizacja prawa oświatowego przewiduje m.in., że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.

FAKT.PL

Więcej postów