Ze wstępnych danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego KGP wynika, że od 17 stycznia, czyli od rozpoczęcia ferii zimowych, do czwartku włącznie policja odnotowała na drogach 818 wypadków, w których śmierć poniosły 84 osoby, a rannych zostało 801 osób. Zatrzymano 2 tys. 826 nietrzeźwych kierujących.
– Oznacza to, że średnio 80 kierowców dziennie na tzw. podwójnym gazie w tym czasie udało się wyeliminować policjantom z polskich dróg. Niestety od początku roku nie odnotowano żadnego dnia bez ofiar śmiertelnych – powiedział kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Policja poinformowała, że w okresie ferii o bezpieczeństwo na drogach dba średnio ponad 4 tys. policjantów ruchu drogowego. KGP zaznacza, że mimo mniejszej od początku roku liczby poważnych wykroczeń, jak przekraczanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszych, w czasie ferii dochodziło także do takich zachowań.
Do jednego z bardziej niebezpiecznych zdarzeń doszło w województwie lubelskim, gdzie policjanci zatrzymali nietrzeźwą 42-latkę, która przewożąc citroenem trójkę dzieci, na zakręcie straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do rowu. Kobieta miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu.
Również na Lubelszczyźnie, w powiecie puławskim kierowca mercedesa przekroczył dopuszczalną prędkość o 83 kilometry na godzinę. 46-letni mieszkaniec powiatu mińskiego, przewożący w samochodzie rodzinę oraz dwa psy jechał z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych oraz 10 punktami karnymi.
Z kolei na Mazowszu policjanci z powiatu łosickiego zatrzymali woźnicę, który kierował zaprzęgiem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Jedynym oświetleniem zaprzęgu była latarka na głowie mężczyzny. Jak informuje policja, 62-latek odpowie za kierowanie po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości.
Policjanci ostrzegają, że zmienne warunki atmosferyczne powodują, iż za kierownicą trzeba być szczególnie ostrożnym i skupionym. – Każdy manewr wykonywany na nierzadko ośnieżonej czy oblodzonej trasie wymaga rozsądku i dostosowania prędkości do warunków ruchu. Zwracajmy szczególną uwagę na okolice przejść dla pieszych, gdyż tylko w ostatnich dniach doszło do kilkunastu poważnych zdarzeń z udziałem tych niechronionych uczestników ruchu – zaznacza kom. Robert Opas.
Zwraca też uwagę, by pamiętać, że w związku z feriami zimowymi policjanci ruchu drogowego dużą uwagę zwracają na kontrolę autobusów i kierowców wiozących dzieci na zimowy wypoczynek. „Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców” – informuje KGP.
Jak mówi policja, najlepiej poinformować policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem, dzięki czemu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji. Podstawowe informacje na temat autobusu, jak dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC można sprawdzić na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl
Ferie zimowe w szkołach przewidziane są w czterech terminach. Pierwsi, od 15 do 30 stycznia, odpoczywali uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i z wielkopolskiego. Od 22 stycznia do 6 lutego odpoczywają uczniowie z woj. podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego, zaś od 29 stycznia do 13 lutego odpoczywają uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego. Ostatni, od 12 do 27 lutego, odpoczywać będą uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.