Zamieszanie w PiS. Do Sejmu prawdopodobnie wpłynie projekt ustawy

Zamieszanie w PiS. Ważni politycy przeczą sobie nawzajem! Co się dzieje w partii rządzącej?

W środę 26 stycznia prawdopodobnie wpłynie do Sejmu projekt ustawy, który zastąpi projekt „lex Hoc” – zapowiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Chodzi o ustawę, która ma dać możliwość pracodawcom sprawdzania, czy pracownik jest zaszczepiony. Inne zdanie na ten temat ma wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Zapewnia on, że ustawa Hoca będzie procedowana w Sejmie.

Ryszard Terlecki po posiedzeniu Prezydium Sejmu przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że zamiast projektu „lex Hoc” w środę „prawdopodobnie” wpłynie projekt, który go zastąpi.

– Będzie on trochę inny, ale dotyczyć będzie tych samych problemów – stwierdził Terlecki. Zapytany przez dziennikarzy, po co jest potrzebny nowy projekt, skoro ma on dotyczyć tych samych problemów, Terlecki odpowiedział: – Bo on jest inny niż ten, który dotąd był w Sejmie. Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie zmiany będzie zawierał nowy projekt.

O komentarz do tej zapowiedzi Terleckiego został poproszony przez dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Dopytywany, dlaczego PiS chce zastąpić ustawę Hoca nowym projektem ustawy, Czarzasty wyraził przypuszczenie, że „prawdopodobnie w przypadku ustawy Hoca PiS nie zebrał większości” i dlatego nie chciał „przerżnąć własnej ustawy w Sejmie”.

O ustawę Hoca był pytany także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w „Sygnałach dnia” Jedynki. – Ustawa będzie procedowana – zapewnił wicerzecznik. Dodał, że we wtorek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. – Padły tam propozycje, które będą opracowane i prawdopodobnie złożone jako projekt drugiej, dodatkowej ustawy, komplementarnej do tej zapewniającej bezpieczeństwo pracownikom i klientom. To kwestia najbliższych dni – podkreślił Fogiel.

Wicepremier Henryk Kowalczyk przyznał w środę w RMF FM, że „w naszym zapleczu parlamentarnym jest wiele osób, które zdeklarowanymi antyszczepionkowcami” i część posłów nie poprze ustawy Hoca. Dodał też, że prawdopodobnie nie będzie dyscypliny partyjnej, jeśli ustawa Hoca zostanie poddana pod głosowanie. – Niech każdy w swoim sumieniu się wypowie, czy chce chronić ludzi, czy nie – podkreślił.

We wtorek wieczorem rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość chce w ciągu dwóch najbliższych dni zebrać różne pomysły na walkę z Covid-19 – tak, by mogły być procedowane w Sejmie.

We wtorek wczesnym popołudniem doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Po zakończeniu rozmów rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że tzw. projekt lex Hoc ustawy o weryfikacji przez pracodawców szczepień przeciwko Covid-19 będzie nadal procedowany w Sejmie. Ma zostać jednak uzupełniony o propozycje zgłoszone przez opozycję. Nowy projekt ma być przedstawiony w środę lub czwartek.

Wieczorem w Sejmie zebrał się klub PiS. Po zakończeniu około godzinnych obrad, z dziennikarzami spotkała się rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Odnosząc się do „lex Hoc”, Czerwińska potwierdziła, iż Prawo i Sprawiedliwość chce w ciągu dwóch najbliższych dni zebrać różne pomysły na walkę z Covid-19. – Chcielibyśmy w środę lub w czwartek zebrać te pomysły, ten pakiet rozwiązań, żeby propozycja takiego wspólnego, na to liczymy, projektu ustawy weszła pod dyskusję w Sejmie – powiedziała posłanka. – Zbieramy te rozwiązania i zobaczymy w jakim kierunku Sejm zacznie procedować – dodała.

Dopytywana, czy oznacza to, iż „lex Hoc” nie będzie dalej procedowany w Sejmie, rzeczniczka PiS odparła: – Nie wiemy w którym kierunku legislacyjnym zostaną spięte te rozwiązania.

  Projekt przedstawiony przez wiceprzewodniczącego komisji zdrowia   Czesława Hoc z PiS zakłada m.in. że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu, albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa. Propozycja trafiła do Sejmu w grudniu.

FAKT.PL

Więcej postów