Wojsko może odebrać Ci Dacię Duster lub innego SUVa. Pierwsze osoby dostały już pisma

W związku z pogarszającą się sytuacją na Ukrainie, Wojsko Polskie wszczyna postępowania administracyjne wobec osób, które mają w dyspozycji samochody typu SUV. Posiadacze takich aut jak Dacia Duster, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson czy Kia Sportage otrzymują pierwsze pisma z Komend Uzupełnień na wschodzie kraju.

„Zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Działając na podstawie art 61 § 1 i § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2021  r. poz 735 z późn. zm.) w związku z art. 208 i 210 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 372 z późn. zm.) zawiadamiam, że w dniu … na wniosek Wojskowego Komendanta Uzupełnień w … zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie przeznaczenia samochodu osobowego Dacia Duster o nr rej … będącego w posiadaniu … na rzecz … w ramach świadczeń rzeczowych, planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny” – tak zaczynają się pisma, które trafiają do naszych Czytelników, zamieszkałych na wschodzie kraju.

Samochody mają być oddane na użytek wojsk zlokalizowanych w tym regionie a będzie to miało miejsce w przypadku mobilizacji lub wojny. Posiadacze samochodów takich jak Dacia Duster otrzymują pisma, w których są wzywani jako strona do wypowiedzenia w przedmiocie czasowego oddania samochodu do dyspozycji wojska. Jest to możliwe na podstawie przepisów ustawy o powszechnym obowiązku obronnym. Zgodnie z jej zapisami, wojsko może przejąć i używać od cywilów samochody niezbędne do realizacji zadań militarnych.

Pismo z zawiadomieniem o rozpoczęciu postępowania nie oznacza jeszcze, że nasz samochód zostanie przeznaczony na potrzeby wojska, a jedynie, że może być zabrany. Sprawa dotyczy głównie posiadaczy samochód typu SUV, szczególnie z napędem na cztery  koła, które są postrzegane jako użyteczne dla wojska.

Działania Komend Uzupełnień są rutynowe. W przeszłości również zdarzało się, że w ramach ćwiczeń wysyłano takie zawiadomienia do posiadaczy aut typu SUV, jednak obecnie, po raz pierwszy w historii powojennej Polski, groźba mobilizacji jest realna. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie, która jest zagrożona atakiem wojsk rosyjskich. Wzrost napięcia w regionie wymusza działania sztabu polskiej armii, który prawdopodobnie przygotowuje się do ogłoszenia mobilizacji.

Co ciekawe, podobne przepisy obowiązywały też w przedwojennej Polsce. Wtedy rekwirowano również motocykle a nawet autobusy. W czasach nieco bardziej odległych wojsko chętnie odbierało m.in. konie.

Jakie prawa ma właściciel pojazdu? Może zakwestionować przydatność samochodu dla wojska w ciągu 7 dni od otrzymania pisma, aczkolwiek Dacia Duster, czy też inny model SUV-a i tak mogą zostać zabrane nawet bez wydania decyzji administracyjnej. Jeśli armia zgłosi się po auto, właściciel powinien otrzymać rekompensatę za każdą dobę użytkowania. Wojsko jest zobowiązane do zwrócenia pojazdu w nienaruszonym stanie. W przeciwnym wypadku, będzie zmuszone do wypłaty odszkodowania.

FRANCUSKIE.PL

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Ale się uśmiałem.Ja mam oddać auto na które ciężko pracowałem do obrony jakiejś Ukrainy która swoją wdzięczność pokazała na Wołyniu.Wojsko ma oddać auto w nie naruszonym stanie .Przepraszam to jest oczywiście żart.W obronie mojej ojczyzny oddam za darmo.

Komentowanie jest wyłączone.