Ponad 263 mln zł – tyle jak dotąd wynosi kara nałożona na Polskę za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. A licznik wciąż bije. Co więcej, okazuje się, że Komisja Europejska zaczęła naliczać karne odsetki. Z doniesień zagranicznych mediów i brukselskich korespondentów wynika też, że KE rozpoczęła już przygotowania do procedury wstrzymania środków wypłacanych Polsce z unijnego budżetu.
Ze względu na fakt, iż nie zaprzestano wydobycia węgla w kopalni Turów, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 20 września orzekł, że Polska codziennie ma płacić na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary.
Wydobycie do dziś nie zostało wstrzymane, a kary nie zostały zapłacone, dlatego licznik jest już na poziomie ponad 57 milionów euro (ponad 263 mln zł). A do tego dochodzą jeszcze odsetki.
Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, Komisja Europejska wysłała do polskich władz już trzy wezwania do zapłaty kar. Po każdym z nich rząd PiS dostaje 45 dni, by uiścić żądaną kwotę. W przypadku pierwszego takiego okresowego wezwania, które KE wysłała 8 listopada, termin zapłaty już minął. Komisja Europejska poinformowała więc polskie władze, że zaczyna naliczać karne odsetki.
KE zaczęła już naliczac karne odestki w związku z Turowem. Jest już więc 57,5 mnl euro + odestki. KE wysyła regularnie wezwania do zapłaty. Wyslała już 3. Ponieważ PL nie zapłaciła w terminie 45 dni po 1-ym wezwaniu (wysłanym 8.11) – KE zaczęła naliczać wysokie odestki. @RMF24pl
— Szymańska-Borginon (@Sz_Borginon) January 12, 2022
W związku z tą sytuacją KE rozpoczęła już przygotowania do procedury wstrzymania środków wypłacanych Polsce z unijnego budżetu – poinformowała w środę agencja Bloomberg.
Podkreślmy jednak, że nie chodzi tu o środki z Funduszu Odbudowy, których wypłata i tak są obecnie wstrzymana ze względu na podważanie w Polsce niezależność sądów oraz niechęć polskich władz do wstrzymania działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Chodzi więc o fundusze, które już od UE otrzymujemy.
W ramach budżetu unijnego na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać ok. 137 mld euro. Jeśli doniesienia agencji oraz korespondentki RMF FM się potwierdzą, to środki zostaną pomniejszone o te kilkadziesiąt mln euro kary za Turów.
– Budżet UE nie straci ani jednego euro. Ściągniemy wszystkie należne sumy – przekazał RMF FM jeden z urzędników KE. Według Bloomberg blokada środków z UE dla Polski może nastąpić „w ciągu najbliższych dni lub tygodni”.
Spór o Turów
W lutym 2021 roku do TSUE wpłynęła z Pragi skarga, w której wskazano, iż należy wygasić kopalnię Turów ze względu na negatywny wpływ jej działalności na ludność zamieszkującą czesko-polskie pogranicze.