Afera Pegasusa. Będzie komisja śledcza w Parlamencie Europejskim?

Posłowie z frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim rozpoczęli procedurę składania wniosku o powołanie komisji śledczej ws. nielegalnego wykorzystywania systemu Pegasus do inwigilacji polityków opozycji, dziennikarzy i organizacji pozarządowych w Polsce i na Węgrzech.

Z inicjatywą powołania komisji śledczej w Parlamencie Europejskim wystąpiła europosłanka Polski 2050 Róża Thun, która należy do frakcji Odnówmy Europę (Renew Europe) w PE.

– To bardzo ważny dzień dla demokracji. Sprawa ta dotyczy fundamentów demokracji w całej Europie. Nie mamy żadnych powodów, aby wierzyć, że system Pegasus nie był wykorzystywany wobec większej grupy osób, które są krytyczne wobec rządów. Sprawa dotyczy naszego poczucia bezpieczeństwa, naszych danych i ich wypływu do krajów trzecich, takich jak Izrael — powiedział na konferencji prasowej Michał Kobosko, szef partii Polska 2050.

Polityk wyraził nadzieję. że „inne frakcje w PE także podpiszą się pod tym wnioskiem i powstanie komisja śledcza, która zajmie się na poważnie Pegasusem”.

Jak podkreśliła Roża Thun, „teraz trzeba zebrać podpisy jednej czwartej europosłów PE, a więc 177 deputowanych, następnie przedstawić projekt na Konferencji Prezydentów Grup Politycznych, uzyskać dla niego poparcie i on ruszy wtedy z konkretną pracą”.

– Komisje śledcze w PE mają bardzo jasno określone obowiązki i zajmują się przez ustalony czas wąsko sprecyzowanym tematem. W tym przypadku będzie chodziło konkretnie o używanie Pegasusa – wobec kogo był stosowany, czy legalnie i w jakich krajach — powiedziała europosłanka partii Hołowni.

Jak dodała, komisja śledcza może powoływać ekspertów z Unii Europejskiej i spoza niej, a także współpracować z komisjami, które powstaną w tej sprawie w krajach członkowskich UE oraz instytucjami, które mogą mieć informacje w tej sprawie. Ponadto może zapraszać i odwiedzać przedstawicieli instytucji, które mają informacje na temat wykorzystywania Pegasusa.

Zdaniem Roży Thun, jeżeli komisja śledcza zostanie powołana w PE, to do końca kadencji europarlamentu powinna przedstawić wyniki swoich prac.

– Wiemy już, że komisja śledcza ws. Pegasusa powstanie w Senacie. Niestety, nie ma ona takich uprawnień jak komisja sejmowa, na której powstanie są niewielkie szanse. Dlatego liczymy na to, że komisja, która mam nadzieję powstanie w PE, będzie wzmocnieniem tej senackiej — powiedziała Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca koła Polski 2050 w Sejmie.

O powołanie komisji śledczej w PE apeluje również eurodeputowany Guy Verhofstadt z frakcji Odnówmy Europę. „Afera Pegasusa to nasze Watergate – zagraża fundamentom demokracji w Europie, a tym samym samej Unii. Potrzebujemy pełnego dochodzenia, pełnej przejrzystości. Rządy nie szpiegują swoich obywateli i krytyków… Nie w Europie!” – napisał polityk na Twitterze.

  Senat powołał w środę komisję nadzwyczajną   ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Jej przewodniczącym został Marcin Bosacki (KO), a jej składzie znajdą się też senatorowie: Jacek Bury (Polska 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (Koło Senatorów Niezależnych). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był polityk PO Krzysztof Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Europoslanka Roża Thun z Polski 2050 Szymona Hołowni.

Komisja śledcza ds. Pegasusa w PE zajęłaby się podsłuchiwaniem polityków w Polsce i na Węgrzech.

Teraz europosłowie Renew Eruope muszą zebrać 177 podpisów deputowanych.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Więcej postów