Morawiecki apeluje po angielsku. Do kogo się zwraca? W tle sceny z polsko-białoruskiej granicy

Europa, nasz wspólny dom, jest zagrożona; na granicy polsko-białoruskiej toczy się wojna hybrydowa, którą Alaksander Łukaszenka ze wsparciem Władimira Putina wypowiedział całej UE; apeluję o solidarność z Polską, Litwą i Łotwą – mówi premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w niedzielę spocie. Premier swoje przesłanie przekazał w języku angielskim.

Spot z udziałem szefa rządu rozpoczyna się od napisu: “Polska. Bronimy Europy” i pokazuje sceny z polsko-białoruskiej granicy, m.in. z przejścia granicznego w Kuźnicy.

– Panie i panowie, zwracam się do was, bo Europa – nasz wspólny dom – jest zagrożona. W tej chwili na polsko-białoruskiej granicy toczy się wojna hybrydowa, którą Aleksander Łukaszenka ze wsparciem Władimira Putina wypowiedział całej Unii Europejskiej – powiedział w nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy, mogą wyglądać jak zwykły kryzys migracyjny.

– Ale nim nie są. To kryzys polityczny stworzony w specjalnym celu. Celem jest destabilizacja sytuacji w Europie po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny 30 lat temu – zaznaczył premier Morawiecki.

– W ciągu ostatnich tygodni dostarczyliśmy obszernych dowodów na to, że to białoruski reżim przywozi migrantów na granicę, po to, by później transportować ich do Europy Zachodniej – kontynuował.

Premier podkreślił, że “dziś celem jest Polska, ale jutro to będą Niemcy, Belgia, Francja czy Hiszpania”. – Taka jest koncepcja organizowania szlaków migracyjnych. Presja Łukaszenki i Putina jest już odczuwana przez Europę – zauważył szef rządu. Zwrócił w tym kontekście uwagę na rosnące ceny energii spowodowane drastycznymi ograniczeniami dostaw gazu do państw europejskich.

– To tylko początek. Dyktatorzy się nie zatrzymają. Chcę was zapewnić – Polska nie ulegnie szantażowi i zrobimy wszystko, by zatrzymać zło zagrażające Europie – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował również “do wszystkich ludzi wolnego świata” o solidarność z Polską, Litwą i Łotwą. – Dziękuję również wszystkim, którzy dotychczas wsparli nasze działania na polsko-białoruskiej granicy. Dziękuję państwom unijnym, Komisji Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym – powiedział. Nagranie można zobaczyć poniżej.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. Do 2 grudnia – w związku z presją migracyjną – w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

FAKT.PL

Więcej postów