W wywiadzie dla TV Republika premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że zmiany w relacjach z USA zaszły tylko w sferze symbolicznej.
Premier udzielił 1 sierpnia obszernego wywiadu Tomaszowi Sakiewiczowi. W jego trakcie poruszono także kwestię sytuacji międzynarodowej i polityki zagranicznej. „Ja nie mam jakichś wielkich dylematów co do tego, że ktoś nas tej suwerenności czy niepodległości pozbawi.” – w ten sposób Morawiecki skomentował niedawną decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej , który zażądał od władz Polski natychmiastowego zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Premier uznał, że spór z Unią Europejską o reformę sądownictwa przeforsowaną w ostatnich latach przez jego obóz polityczny, „nie jest sporem, którego nie można rozwiązać”. Powiedział przy tym, że UE ma kompetencje głównie w sprawach „gospodarczych i handlowych”. Pochwalił funkcjonowanie jednolitego europejskiego rynku – „to jest dla nas ogromna wartość” – ocenił Morawiecki.
„Z drugiej strony my mamy swoją konstytucję, swoje wartości” – podkreślił premier – „Ja generalnie stoję na takim stanowisku, że polska konstytucja jest aktem prawa najwyższego.” Chwilę potem dodał jednak – „Sytuacje jest zawiła. Jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Chcemy być częścią Unii Europejskiej. Korzystamy bardzo na wolnym handlu, na jednolitym rynku polskie firmy rosną, polskim pracownikom rosną wynagrodzeni. O to właśnie tutaj chodzi. W związku z tym musimy też doprowadzić do pewnego porozumienia z powrotem z Unią Europejską.”
Jednocześnie Morawiecki przyznał, że dotychczasowe działania jego obozu nie przyniosły rezultatu – „Nie widzę poprawy wymiaru sprawiedliwości”. Jak dodał – „To co się do tej pory udało zrobić jest takim malutkim kroczkiem do przodu, ale zdecydowanie nie spełniło moich oczekiwań.”
Morawiecki ocenił, że „W relacjach Polski z USA jest zmiana w warstwie symbolicznej, ale nie realnej”. Swój pogląd premier tłumaczył tym, że „Stany Zjednoczone doskonale rozumieją, że Polska na wschodniej flance NATO, na wschodniej flance Unii Europejskiej jest kluczowym zwornikiem całego systemu bezpieczeństwa transatlantyckiego”.
Mówiąc o kontekście tych relacji premier przedstawił opis – „Wokół nas mamy przykłady zagrożeń konwencjonalnych: wojna na Ukrainie i zagrożeń hybrydowych: cyberataki. Tutaj cyberbezpieczeństwo wielu krajów UE jest zagrożone.” Wobec takiej sytuacji – „Nasza odpowiedź we wszystkich tych wymiarach jest jednoznaczna.” – twierdził szef rządu – „Właśnie po to staramy się uzbroić armię jak najszybciej, żeby gotować się na ogród wydarzeń, mając nadzieję, że oczywiście nic takiego nie nastąpi. Stąd Abramsy i wielki wysiłek naszego ministra obrony narodowej. Chciałbym też bardzo podziękować panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, jako szefowi Komitetu Bezpieczeństwa, bo to on bardzo mocno nas inspiruje, żeby umacniać nasze działania w tym obszarze.”
Morawiecki twierdził, że istotną rolę dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa będzie odgrywać inicjatywa Trójmorza oraz Grupa Wyszehradzka.