Dyplomata USA ostrzegł Polskę przed konsekwencjami nieprzedłużenia koncesji dla TVN24

Dyplomata USA ostrzegł Polskę przed konsekwencjami nieprzedłużenia koncesji dla TVN24

Doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet postawił pod znakiem zapytania przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce, jeśli stacji TVN24 nie zostanie przedłużona koncesja – donosi Reuters.

Jak podaje agencja Reutera, przebywający z wizytą w Polsce doradca sekretarza stanu USA Derek Chollet powiedział, że przyszłe amerykańskie inwestycje w Polsce mogą być zagrożone, jeśli koncesja dla TVN24 nie zostanie przedłużona. Słowa padły w wywiadzie wyemitowanym w czwartek przez TVN24.

Chollet powiedział, że poruszał tę kwestię podczas spotkań z polskimi urzędnikami, dodając, że wolność mediów jest „kluczowa”.

W czwartek w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji odbyły się dwa głosowania w sprawie koncesji na nadawanie dla TVN24 – jedno dotyczyło przyznania koncesji a drugie odmowy jej przyznania. Jak podano, żadne nie przyniosło wiążącego rozstrzygnięcia. Koncesja dla stacji wygasa 26 września. Grupa TVN złożyła wniosek o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.

Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie ambasada USA lobbowała w sprawie TVN24. Zabiegała o spotkanie z KRRiT, jednak ta stawiała twarde warunki. Spotkanie chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim miało odbyć się 16 czerwca br. – informowała „Rzeczpospolita”. Spotkanie jednak się nie odbyło. Medium dotarło do korespondencji między KRRiT i ambasadą. Wynika z niej, że ambasada USA chciała podjąć rozmowy w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24.

Kresy.pl / reuters.com

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!