Sondaż partyjny: Zjednoczona Prawica wciąż na prowadzeniu. Pościg Koalicji Obywatelskiej

Obóz Zjednoczonej Prawicy ma poparcie na poziomie 30 proc., a Koalicja Obywatelska traci do PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia siedem pkt proc. Na najniższym miejscu podium znajduje się Polska 2050 Szymona Hołowni, która może liczyć na 15 proc. poparcia – tak wynika z najnowszego sondażu Kantar.

Jak wynika z najnowszego sondażu firmy Kantar Lewica i Konfederacja uzyskały po pięć proc. poparcia.

Poparcie dla PiS nie zmieniło się w porównaniu z badaniem z ubiegłego miesiąca, KO zyskała trzy pkt proc., a Polska 2050 Szymona Hołowni – jeden pkt proc. Poparcie dla Lewicy spadło o dwa pkt proc., a dla Konfederacji – o jeden pkt proc.

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się: PSL-Koalicja Polska – cztery proc. (bez zmian) oraz ugrupowanie Kukiz’15 z dwoma proc. poparciem (bez zmian).

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos – o jeden pkt proc. mniej niż w analogicznym badaniu z czerwca.

 Dalsza część artykułu znajduje się poniżej materiału wideo: 

Respondenci byli pytani, czy po pandemii wzięliby udział w wyborach. 32 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak (spadek o 1 pkt proc.), 33 proc. – że raczej tak (spadek o 2 punkty proc.), 11 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) odpowiedziało „raczej nie”, a 10 proc. – że zdecydowanie nie (bez zmian). 14 proc. udzieliło odpowiedzi „jeszcze nie wiem” (wzrost o 2 punkty proc.).

„Mimo rozpoczętych wakacji, ostatni miesiąc obfitował w Polsce w wiele ważnych politycznie wydarzeń. Największym echem odbił się powrót Donalda Tuska do polskiej polityki, a także na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Efekty tego ruchu możemy zaobserwować już teraz – poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca, tak więc to ugrupowanie posiada obecnie raczej niezagrożoną pozycję wicelidera sondażu. Co ciekawe, wydaje się, że powrót Donalda Tuska nie przekonał wyborców Polski 2050, a najwięcej wyborców w ostatnim miesiącu straciła skonfliktowana wewnętrznie Lewica” – podsumowuje Kantar.

 Sondaż wykonano między 9 a 14 lipca techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Dla preferencji partyjnych próba wyniosła 628 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.  

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Więcej postów