300 w USA – pierwszy taki program socjalny w Stanach Zjednoczonych

Amerykański Departament Skarbu rozpoczął serię miesięcznych płatności dla rodzin z dziećmi, rozpoczynając debatę na temat tego, czy dotacje powinny stać się stałym elementem amerykańskiej sieci bezpieczeństwa – poinformował w poniedziałek NYT.

Jak poinformował w poniedziałek NYT, amerykański Departament Skarbu rozpoczął serię miesięcznych płatności dla rodzin z dziećmi, rozpoczynając debatę na temat tego, czy dotacje powinny stać się stałym elementem amerykańskiej sieci bezpieczeństwa.

Z wyjątkiem najbardziej zamożnych rodzin, rodzice zostali uprawnieni do otrzymywania do 300 dolarów miesięcznie na dziecko. Eksperci szacują, że płatności zmniejszą ubóstwo dzieci o prawie połowę.

Program, stworzony jako część ustawy stymulacyjnej, wygasa za rok. Pojawiły się już wyzwania. Rząd nie ma pewności, jak uzyskać płatności dla milionów rodzin, co może podważyć jego cele w zakresie walki z ubóstwem.

„To najbardziej innowacyjna polityka wywodząca się z Waszyngtonu od czasów FDR (Franklin Delano Roosevelt)” – powiedział senator Cory Booker, demokrata z New Jersey. „Ameryka jest zdecydowanie w tyle za swoimi przemysłowymi rówieśnikami, jeśli chodzi o inwestowanie w nasze dzieci. Mamy jedne z najwyższych wskaźników ubóstwa dzieci, ale nawet rodziny, które nie są biedne, walczą, ponieważ koszty wychowania dzieci rosną i rosną”.

Wśród 74 milionów amerykańskich dzieci prawie dziewięć na dziesięć będzie kwalifikować się do nowych miesięcznych płatności – do 250 dolarów na dziecko lub 300 dolarów dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Te wpłaty, z których większość zostanie przekazana na konta bankowe poprzez wpłatę bezpośrednią, wyniosą połowę rocznej dotacji, a reszta przyjdzie jako zwrot podatku w przyszłym roku.

Prezydent Biden zaproponował przedłużenie programu o cztery lata, Demokraci w Kongresie zapowiadają, że program będzie trwały.

Zobacz też:  Rosja oskarża pracownika ambasady USA o kradzież znaku kolejowego [ VIDEO]  

FAKT.PL

Więcej postów