Białystok. Rząd PiS nie dał pieniędzy na modernizację siedmiu szkół. Podlaska stolica kolejny raz pominięta

"Rząd PIS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły". Podlaska kurator oświaty prosi dyrektorów szkół o zdjęcie banerów

Jak informuje białostocki magistrat, z niemal 80 mln zł, o które wnioskowały władze podlaskiej stolicy na modernizację szkół, rząd nie przyznał ani złotówki. Chodzi o środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które w ogromnej mierze trafiają do gmin przychylnych partii rządzącej.

– Nie ma naszej zgody na dyskryminowanie białostockich uczniów tylko dlatego, że mieszkają i uczą się w Białymstoku – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Środki w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych pochodzą z podatków wszystkich Polaków i wszystkim Polakom powinny służyć.

Białystok. Banery na pominiętych szkołach

W związku z tym pominięciem Białegostoku na siedmiu białostockich szkołach, które nie otrzymały dofinansowania, pojawiły się banery informacyjne: „Rząd PiS-u nie dał pieniędzy na modernizację tej szkoły. 0 zł dla białostoczan”.

– Chcemy, żeby mieszkańcy dysponowali pełną wiedzą o tym, kto odpowiada za brak możliwości przeprowadzenia remontu, budowy sali gimnastycznej czy stołówki przy ich szkole – tłumaczy Tadeusz Truskolaski. – Jako miasto, jako samorząd robimy wszystko, co w naszej mocy, aby takie projekty realizować.

Jak przypomina Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku, miasto już dwukrotnie zostało pominięte przy podziale środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – w grudniu 2020 r. i w marcu 2021 r. Wtedy też zabrakło jasnych, transparentnych zasad podziału tych środków. Latem 2020 r. było inaczej, bo pieniądze z rządowego programu rozdysponowano regionom algorytmicznie. Wówczas wszystkie gminy i powiaty w Polsce otrzymały rządowe wsparcie.

Białystok. Szkoły bez rządowego wsparcia

Szkoły, przy których pojawiły się banery, to:

  • Szkoła Podstawowa nr 17 przy ul. Rzemieślniczej – brak rządowego wsparcia dla budowy sali gimnastycznej,
  • Szkoła Podstawowa nr 46 przy ul. Słonimskiej – brak rządowego wsparcia dla budowy sali gimnastycznej,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Antoniuk Fabryczny – brak rządowego wsparcia dla budowy sali gimnastycznej,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Narewskiej – brak rządowego wsparcia dla budowy stołówki z aulą,
  • V Liceum Ogólnokształcące przy ul. Miodowej – brak rządowego wsparcia dla budowy hali sportowej,
  • VI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Warszawskiej – brak rządowego wsparcia remontu zabytkowego budynku szkoły,
  • Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej – brak rządowego wsparcia dla budowy sali gimnastycznej.

bialystok.wyborcza.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!