W piątek sąd w Minneapolis w USA wyznaczył karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, który został skazany za zabójstwo George’a Floyda. Wymiar kary przekracza o 10 lat standardowe ramy wyznaczone dla podobnych spraw.
T en wyrok nie jest oparty na emocjach czy współczuciu, ani opinii publicznej – powiedział sędzia Peter Cahill cytowany przez agencję „Reuters”. Sąd w Minneapolis wyznaczył w piątek karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, policjanta skazanego za zabójstwo George’a Floyda.
Prokuratura wnioskowała o karę 30 lat więzienia. Z kolei obrona Chauvina wnioskowała o wyrok w zawieszeniu oraz zaliczenie dotychczasowego czasu spędzonego w areszcie na poczet kary.
Wymiar kary jest wyższy od standardowych wytycznych za zabójstwo drugiego stopnia w przypadku osób, które nie były wcześniej karane – zwraca uwagę PAP. Wytyczne te mówią o karze 10,5-15 lat. Sędzia Cahill uznał jednak, że na niekorzyść byłego policjanta przemówiły cztery dodatkowe czynniki. Zdaniem sądu: działał ze szczególnym okrucieństwem, nadużył pozycji władzy i zaufania oraz zrobił to na oczach dzieci.
Wcześniej, w kwietniu bieżącego roku, były policjant Derek Chauvin został uznany przez ławę przysięgłych w Minneapolis winnym spowodowania śmierci George’a Floyda .
Także w kwietniu br. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczął szeroko zakrojone dochodzenie cywilne w sprawie praktyk policyjnych w Minneapolis po werdykcie, zgodnie z którym były funkcjonariusz policji miejskiej Derek Chauvin jest odpowiedzialny za śmierć George’a Floyda.
46-letni czarnoskóry George Floyd zmarł 25 maja ub. roku podczas zatrzymania przez policję. Policję wezwano po tym, jak Floyd próbował zapłacić w sklepie podrobionym banknotem. Podczas zatrzymania Derek Chauvin przez prawie 10 minut trzymał kolano na szyi leżącego Floyda, który powtarzał, że nie może oddychać. Śmierć Floyda wywołała wielomiesięczną falę protestów przeciw brutalności policji i „rasizmowi”, połączoną z zamieszkami.
Zobacz także: Proces w sprawie Floyda nie był sprawiedliwy
reuters.com / pap / Kresy.pl