Od 1 lipca zostaną wprowadzone tzw. paszporty covidowe, które ułatwią podróżowanie do innych krajów. W związku z tym badani na potrzeby sondażu Kantar Public zostali spytani, czy jest to rozwiązanie sprawiedliwe, zgodne z prawem i czy jest niezbędnym środkiem bezpieczeństwa.
Na pytanie, czy wprowadzenie paszportów covidowych jest rozwiązaniem sprawiedliwym, twierdząco odpowiedziało 46 proc. badanych. Przeciw było 41 proc., a 13 proc. respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat.
Na pytanie, czy wprowadzenie paszportów covidowych jest zgodne z prawem, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że tak; przeciwnego zdania jest 42 proc. respondentów., a 18 proc. nie ma zdania na ten temat.
Ponad połowa badanych (52 proc.) jest zdania, że przyjęcie paszportów covidowych to niezbędny środek bezpieczeństwa; przeciwnego zdania jest 36 proc. badanych; 12 proc. nie ma opinii w tej sprawie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 11-16 czerwca 2021 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1011 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).
Unijny certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.
Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W Polsce wymagane jest pełne szczepienie , a dokument będzie ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki. Otrzymają go również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Choć nie jest to dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego, badania pokazują, że to rozwiązanie zachęca Polaków do szczepień.
Źródło: PAP, Onet
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.