Zła wiadomość dla Polaków w Wielkiej Brytanii! Wraca kwarantanna

Jak wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw, przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej 7-dniowej kwarantannie. Zwalniać z kwarantanny będzie jedynie negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu.

– Oczywiście osoby w pełni zaszczepione nie podlegają obowiązkowej kwarantannie – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorek, jak zapowiedział wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, premier Mateusza Morawiecki podpisał rozporządzenie w tej sprawie i zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje od środy 23 czerwca – podaje radio ZET.

Kwarantanna dla Polaków w Wielkiej Brytanii przez wariant Delta

– Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo – zaznaczył w wypowiedzi dla PAP minister Adam Niedzielski.

Oznacza to, że dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Południowej Afryki, ale także z Wielkiej Brytanii.

Andrusiewicz podał we wtorek, że dotychczas w Polsce potwierdzono 90 przypadków zakażenia wariantem delta.

Od czasu pojawienia się wirusa SARS-CoV-2, wywołującego COVID-19, wykryto kilka jego wariantów genetycznych. Wariant delta pierwszy raz zidentyfikowano w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczono go jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną zakaźność.

W Europie m.in. Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem delta. Liczba zakażeń rośnie również m.in. w Rosji.

Czy szczepionki działają na wariant Delta?

Choć pierwsze badania opublikowane w czasopiśmie medycznym „The Lancet” wskazują, że zarówno szczepionka Pfizer, jak i AstraZeneka może mieć nieco niższą skuteczność w ochronie przed zachorowaniem na koronawirusa wariantu Delta, to i tak ich działanie jest efektywne. Co więcej, według danych brytyjskiej rządowej agencji Public Health England, pełne zaszczepienie się preparatem Pfizera lub AstryZeneki zapobiega hospitalizacji osób zakażonych wariantem Delta. A to jest najważniejsze. Szczepionki wykazały zatem skuteczność w zapobieganiu rozwoju najcięższych przypadków choroby. Jak zauważają naukowcy, jest to skuteczność porównywalna do skuteczności szczepionek przeciwko wariantowi Alpha.

fakt.pl

Więcej postów