The Sun: Wiceminister bezpieczeństwa Chin miał uciec do USA i przekazać informacje o koronawirusie

57-letni Dong Jingwei, wiceminister bezpieczeństwa Chin, miał w lutym przybyć do USA wraz z ze swoją córką – poinformował w sobotę The Sun. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby najwyższym rangą urzędnikiem, który kiedykolwiek zmienił stronę między Chinami a Ameryką.

Jak poinformował w sobotę The Sun, 57-letni Dong Jingwei, wiceminister bezpieczeństwa Chin, miał w lutym przybyć do USA wraz z ze swoją córką. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby najwyższym rangą urzędnikiem, który kiedykolwiek zmienił stronę między Chinami a Ameryką.

Doniesiono, że Dong mógł przekazać dowody dotyczące teorii wycieku koronawirusa z laboratorium w Wuhan, co skłoniło prezydenta Joe Bidena do zwrotu w polityce związanej z pandemią COVID-19.

Teoria ta została pierwotnie przez wielu odrzucona jako „spisek” i próba zachowania twarzy przez administrację Donalda Trumpa w związku z niewystarczającym opanowaniem pandemii. Spekuluje się, że wirus miał wyciek z Instytutu Wirusologii Wuhan – lub innego laboratorium w tym mieście – ponieważ wiadomo było, że badał koronawirusy przenoszone przez nietoperze.

Dong podobno uciekł z córką do USA 10 lutego, donosi magazyn Spy Talk. Pełnił funkcję szefa prestiżowego kontrwywiadu w chińskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego, znanym również jako Guoanbu. Jeśli doniesienia są prawdziwe, byłby to dezerter najwyższego szczebla w historii Chińskiej Republiki Ludowej.

Wiadomość o ucieczce ojca i córki z Chin podobno pojawiła się w marcu podczas  chińsko-amerykańskiego szczytu na Alasce  . Były chiński minister spraw zagranicznych, Han Lianchao, który uciekł po masakrze na placu Tiananmen w 1989 roku, stwierdził w środowym tweecie, że chińscy wyżsi dyplomaci naciskali na sekretarza stanu Anthonego Blinkena, aby wydał Donga. Blinken podobno odmówił wydania go im podczas szczytu.

Han, również udostępnił zdjęcie przedstawiające rzekomo Donga i twierdził, że był widziany publicznie we wrześniu 2020 roku.

Fałszywe pogłoski o uciekinierach krążyły w ciągu ostatniego roku w związku ze zwiększonymi napięciami między USA a Chinami – w tym jednym fałszywym twierdzeniem, że czołowy naukowiec ds. koronawirusa, Shi Zhengli, przeszedł na stronę amerykańską.

Według The Sun nazwisko Donga zostało usunięte z oficjalnej strony internetowej Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, na której wymieniony jest najwyższy personel pod kierownictwem ministra Chen Wenqinga.

Zobacz też:  Zbrojenia Chin: Wydają więcej niż Rosja, ale nadal o wiele mniej niż USA  

FAKT.PL