Białoruś i Ukraina (Kresowy Przegląd Tygodnia #32)

17 września został ustanowiony Dniem Jedności Narodowej na Białorusi; milicja zatrzymała kolejnych mieszkańców Żłobina zaangazowanych w protesty po 9 sierpnia; litewskie i polskie służby graniczne odnotowują w ostatnim czasie wzrost liczby nielegalnych migrantów, próbujących przedostać się na obszar UE; PE wezwał do zawieszenia udziału Białorusi w Igrzyskach Olimpijskich; Terlecki wysłał list do Tichanowskiej; Biełaruś 24 nie może już nadawać na Ukranie; TSUE uchyli decyzję Rady UE o przedłużeniu sankcji na Janukowycza; pięciu separatystów zginęło w wyniku akcji ukraińskiego oddziału specjalnego.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

 Zobacz także:  Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #32)   

Aleksandr Łukaszenko podpisał    dekret ustanawiający 17 września jako święto państwowe – Dzień Jedności Narodowej  . W uzasadnieniu służba prasowa Łukaszenki napisała, że dzień najazdu Związku Radzieckiego na Polskę był „aktem historycznej sprawiedliwości wobec narodu białoruskiego, rozdzielonego wbrew jego woli w 1921 roku zgodnie z warunkami ryskiego traktatu pokojowego”.

We wtorek sprawę skomentował na Twitterze szef amerykańskiej misji dyplomatycznej w Polsce Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. „Kuriozalny pomysł reżimu Łukaszenki, aby ogłosić „świętem” rocznicę ataku ZSRR na Polskę przeprowadzonego w porozumieniu z nazistami, świadczy o kompletnym oderwaniu od rzeczywistości i jest kolejnym dowodem na to, jak niebezpieczne i antydemokratyczne są „władze” Białorusi” – napisał Aliu. Dodajmy, że część internautów wytknęła amerykańskiemu dyplomacie to, że w jego wpisie jest mowa o ataku ze strony ZSRR, ale nie ma nic o III Rzeszy i Niemcach.

W ciągu poprzedniego tygodnia    milicja zatrzymała co najmniej 10 mieszkańców położonego w obwodzie homelskim miasta Żłobin  . Według portalu, zatrzymań dokonano w sprawie wystąpień społecznych do jakich w Żłobinie doszło w wieczór powyborczy 9 sierpnia zeszłego roku oraz dzień potem.

Rodzice uwięzionego białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasewicza z   wrócili się do kanclerz Niemiec Angeli Merkel o pomoc w uwolnieniu ich syna  .

Litewskie i polskie służby graniczne odnotowują w ostatnim czasie    wzrost liczby nielegalnych migrantów, próbujących przedostać się na obszar Unii Europejskiej  . Na Litwie najpewniej konieczne będzie założenie dla nich miasteczka namiotowego. Pojawiły się opinie, że białoruskie władze zaczynają spełniać swoje groźby i zmniejszają szczelność swych granic z państwami członkowskim UE.

Parlament Europejski    przyjął w czwartek rezolucję poświęconą sytuacji na Białorusi  , w której m.in. potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i aresztowanie znajdujących się na jego pokładzie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi, uznał, że sankcje wobec białoruskich władz muszą zostać rozszerzone, a także wezwał do zawieszenia udziału Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych, w tym Igrzyskach Olimpijskich.

„Z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się pani sprawie białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory (…), a tym bardziej deklarując udział w ich politycznym, antyrządowym przedsięwzięciu. Tym samym zraziła pani znaczną część Polaków do wspierania pani jako białoruskiego prezydenta-elekta” –    napisał w liście do Swietłany Tichanowskiej wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki  . W środę Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS, ujawnił w mediach społecznościowych treść listu, który wysłał do głównej liderki białoruskiej opozycji, Swietłany Tichanowskiej. Jak wyjaśnia na wstępie, chce w nim wyjaśnić powody swojego „zdumienia” po tym, jak Białorusinka przyjęła zaproszenie na Campus Polska 2021, wydarzenie organizowane przez prezydenta Warszawy i wiceszefa Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego.

Kanał telewizyjny Biełaruś 24    został wykluczony z listy zagranicznych mediów dopuszczonych do nadawania na Ukrainie  . Biuro prasowe Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy poinformowało o tym 10 czerwca.

Sekretarz stanu USA powiedział w Senacie, że    Stany Zjednoczone są za członkostwem Ukrainy w NATO  .

Trybunał Sprawiedliwości UE    uchylił decyzję Rady UE z 2019 roku o przedłużeniu o rok sankcji nałożonych na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra  . Orzeczenie dotyczy więc sankcji, które straciły moc. Zastosowane środki polegały na zamrożeniu aktywów. „Rada UE nie była w stanie wykazać, że prawo do obrony i prawo do skutecznej ochrony sądowej są przestrzegane w postępowaniach karnych, które są prowadzone przeciwko tym osobom przez ukraińskie władze, i które leżą u podstaw tego przedłużenia [sankcji]” – czytamy w wyjaśnieniach TSUE cytowanych przez Europejską Prawdę.

Pięciu członków sił zbrojnych (Ludowej Milicji) nieuznawanej Ługańskiej Republiki Ludowej    zginęło w wyniku akcji ukraińskiego oddziału specjalnego  . Strona ukraińska twierdzi, że straty te były wynikiem strzelaniny wynikłej pomiędzy separatystami.

FAKT.PL