SILNE emocje! Internauci wytknęli Andrzejowi Dudzie wpadkę

SILNE emocje! Internauci wytknęli Andrzejowi Dudzie wpadkę

Silne emocje wzbudził w użytkownikach Twittera wpis Andrzeja Dudy z okazji 100-lecia III Powstania Śląskiego. Internauci wytykają głowie państwa, że zamiast słowa „insurekcja” użył określenia „rezurekcja”. Zdaniem komentatorów, to bardzo niezręczna wpadka dla prezydenta kraju.

Andrzej Duda po raz kolejny podgrzał emocje na Twitterze. Tym razem, najprawdopodobniej, niecelowo.

Andrzej Duda o rezurekcji

Dla polskiej historii to dzień wyjątkowy. Dokładnie 100 lat temu rozpoczęło się III Powstanie Śląskie, jedno z nielicznych zbrojnych wystąpień Polaków, które zakończyło się sukcesem. W 3 lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, mieszkańcy Górnego Śląska sprzeciwili się wynikom plebiscytu, w wyniku którego większość ich ziem miała podlegać pod niemieckie rządy.

Powstańcy walczyli przez 2 miesiące i ostatecznie dopięli swego. Akcja zbrojna zakończyła się rozejmem, a w jej wyniku wschodnia część Górnego Śląska powróciła do Polski. Wyjątkowy jubileusz wybuchu powstania postanowił wyróżnić na swoim Twitterze prezydent Andrzej Duda.

We wpisie głowy państwa nie ma oczywiście nic złego. To oczywiste, że jako najważniejsza osoba w państwie powinien przypominać Polakom o tak ważnych rocznicach. Internauci dopatrzyli się jednak małej wpadki w treści posta.

Andrzejowi Dudzie najprawdopodobniej w pośpiechu pomyliły się słowa – zamiast „insurekcja” napisał… „rezurekcja”.

Internet szybko zauważa wpadkę

Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych, po czym dodał – rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska.

O jakiej rezurekcji mowa? – zaczęli zastanawiać się internauci. „Insurekcja” i „rezurekcja” to słowa podobnie brzmiące, ich znaczenie wydaje się być jednak zgoła odmienne. „Insurekcja” to synonim powstania, w przypadku „rezurekcji” mówimy zaś o uroczystym nabożeństwie związanym ze zmartwychwstaniem Jezusa.

Uwagę prezydentowi w swoich wpisach na Twitterze zwróciło wielu dziennikarzy i osób życia publicznego, m.in. Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej”, Patryk Słowik z WP, czy słynna „Super Niania” Dorota Zawadzka.

W obronę Andrzeja Dudę wziął zaś jego rzecznik Błażej Spychalski, który zauważył, że jeden z popularnych internetowych słowników wykorzystywanych m.in. przez graczy dopuszcza słowo „rezurekcja” jako określenie powstania.

Polecam najpierw sprawdzić, a następnie „produkować” mądrości – przestrzegł internautów polityk.

https://twitter.com/spychalski_b/status/1388785603483947014?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1388785603483947014%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwtv.pl%2Fmam-dosc-bzdur-o-szczepionkach-o-co-chodzi-z-tym-billem-gatesem-opinia-mh-020521

ŹRÓDŁO: WP.PL, TWITTER.COM, WTV.PL

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.