Węgry zatwierdziły rosyjską szczepionkę na koronawirusa

Węgry zostały pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zatwierdził rosyjską szczepionką na koronawirusa Sputnik V – ogłosił w czwartek szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dmitrijew.

Na oficjalnej stronie rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 poinformowano w czwartek, że Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia Węgier (OGYÉI) zaaprobował szczepionkę Sputnik V. Preparat został zatwierdzony do użycia w ramach przyspieszonej procedury.

„Węgry są pierwszym krajem UE, który zdał sobie sprawę ze wszystkich zalet szczepionki Sputnik V i zezwolił na jej stosowanie” – stwierdził szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kirył Dmitrijew.

Wcześniej szczepionkę Sputnik V zarejestrowano w ramach takiej samej procedury w Algierii, Argentynie, Boliwii, Serbii, Palestynie, Wenezueli, Paragwaju i Turkmenistanie. Jest ona także zarejestrowana w Rosji i na Białorusi.

Portal Hungary Today podaje, powołując się na węgierski prorządowy portal Origo, że oprócz rosyjskiej szczepionki Węgry zatwierdziły szczepionkę brytyjskiej firmy AstaZeneca.

Szczepionka AstraZeneca jest już stosowana w Wielkiej Brytanii, ale oczekuje się, że unijne władze medyczne nie zatwierdzą jej przed końcem stycznia. Szczepionka ta jest tańsza i łatwiejsza w transporcie niż podobny produkt firm Pfizer i BioNTech.

Według Origo Węgry będą pierwszym krajem UE, który zacznie używać szczepionek z Rosji i z Wielkiej Brytanii.

Jak podaje agencja Interfax, Kirył Dmitrijew powiedział, że pierwsze dostawy Sputnik V trafią na Węgry w lutym br. Na antenie kanały „Rossija 24” Dmitrijew sprecyzował, że w lutym będzie można rozpocząć „niezbyt duże” dostawy.

  Jak pisaliśmy  , rząd Viktora Orbana nie zobowiązał się do przedłożenia szczepionek, które stosuje, do zatwierdzenia Europejskiej Agencji Leków i wielokrotnie powtarzał, że użyje własnych ekspertów do testów i zatwierdzenia szczepionek. Jednak na początku roku szef gabinetu premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas stwierdził, że „Rosja ma niewystarczające moce produkcyjne” i z tego powodu Węgry będą kupować szczepionki albo za pośrednictwem mechanizmu zamówień Unii Europejskiej, albo bezpośrednio z Chin.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!