Wojsko odtajnia dokumenty z czasów PRL. Wśród nich plany na wypadek wojny atomowej

Wojskowe Biuro Historyczne udostępnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski – ogłosił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, podczas prezentacji dotychczas niepublikowanych dokumentów, m.in. planu operacyjnego z 1964 r., czy założeń na wypadek wojny termojądrowej z 1973 r.

– Dokumenty, które stanowią o przeszłości, muszą zostać upublicznione. Wojskowe Biuro Historyczne odtajnia dokumenty rzucające nowe światło na dzieje Polski – powiedział Błaszczak.

Minister Obrony Narodowej dodał też, że Wojskowe Biuro Historyczne w ramach akcji #OdtajniamyOdtajnione odkrywa zapomniane, zagubione i ukryte dokumenty, które przyczyniają się do ujawniania prawdy historycznej.

Wśród zaprezentowanych przez dyrektora WBH Sławomira Cenckiewicza dokumentów wojskowych był m.in. pierwszy Plan Operacyjny Ludowego Wojska Polskiego z 1964 r. opracowany w  Moskwie  . Był on wzorem dla późniejszych planów – opracowywanych aż do 1989 r. – zakładających udział zależnego od Sowietów LWP w wielkiej strategicznej operacji zaczepnej Sił Zbrojnych ZSRS i państw  Układu Warszawskiego   na zachodnim teatrze działań wojennych.

Innym zaprezentowanym dokumentem wojskowym są węzłowe założenia obronne PRL z 1973 r., będące pierwszą próbą skodyfikowania tzw. doktryny wojennej w PRL. Zakładały one zakrojoną na wielką skalę wojnę termojądrową w Europie. Wśród dokumentów wojskowych znalazł się również wykaz obiektów na terytorium PRL, które miały być potencjalnym celem uderzeń jądrowych w razie pełnowymiarowej wojny jądrowej w Europie.

Z dokumentów politycznych przedstawiono wystąpienie  gen. Wojciecha Jaruzelskiego   na posiedzeniu Rady Wojskowej MON 6 czerwca 1989 r., w którym zakreślił on plan działania władz po przegranych wyborach parlamentarnych. Z wystąpienia wynika, że gen. Jaruzelski nie zakładał rezygnacji z władzy, a stwierdzał, że konieczne jest włączenie opozycji do systemu sprawowania władzy.

Dla miłośników historii interesujące może być też sprawozdanie z wizyty premiera Tadeusza Mazowieckiego w lutym 1990 r. w USA, podczas której szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Georgem Bushem.

Z częścią zaprezentowanych dokumentów można zapoznać się na stronie internetowej Wojskowego Biura Historycznego i w jego mediach społecznościowych, a także w mediach społecznościowych resortu obrony.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Odtajnianie dokumentów z tamtych lat, to robienie sobie wrogów zarówno z obecnych nieprzyjaciół jak i przyjaciół. To jest całkowita utrata wiarygodności. To spowoduje, że Polska zostanie wyalienowana ze wszystkich ważnych spraw. Cóż ale naszym politykom przyświeca hasło wszystko na sprzedaż nawet desusy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*