Sprzeciw wobec „polityki gender” stanie się oficjalną linią polskiego rządu?

Sprzeciw wobec "polityki gender" stanie się oficjalną linią polskiego rządu?

Ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało prośbę do rządu, by ten wydał wytyczne w sprawie kwestii „gender”. Zdaniem resortu, taka instrukcja dla wszystkich ministerstw „uspójni podejście”.

– Chodzi o to, żeby nie było żadnych wątpliwości. W przeszłości, przed 2015 r. w szczególności, zdarzało się, że Polska akceptowała dokumenty, które zawierały ten zapis. W związku z tym czasami mogą pojawiać się sytuacje, w których pod jakimś wcześniejszych dokumentem znajduje się nasz podpis i zmiana polityki w tym zakresie wymaga podjęcia na nowo decyzji. Uznaliśmy, że wskazane będzie ujednolicenie tego – mówi wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

– Od wielu miesięcy zwracamy uwagę na fakt wpisywania nawet do nieistotnych dokumentów unijnych pojęcia „gender”, które po przyjęciu konwencji stambulskiej może mieć istotne konsekwencje dla prawa unijnego – przekonuje wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jego zdaniem, dotychczas słowa „sex” i „gender” były używane wymiennie, oznaczając płeć biologiczną, zaś konwencja stambulska rozróżniła oba sformułowania, nadając jednemu z nich (gender) znaczenie „zbioru cech społecznych zwyczajowo przypisywanych kobiecie i mężczyźnie”, zaś drugiemu (sex) znaczenie „zbioru cech biologicznych”. – To wszystko oznacza, że prędzej czy później może dojść do sporów prawnych na tym tle, zatem ustalenie jasnego stanowiska rządu dziś może zapobiec sporom interpretacyjnym w przyszłości. Tym bardziej że sprawy ideologiczne są dziś priorytetem KE – ocenia Kaleta.

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że w tle cytowanych wypowiedzi i ruchu MSZ, trwa spór o konwencję stambulską. Umowa ta została zawiązana pod egidą Rady Europejskiej, a jej celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Polska jest stroną od 2015 r., ale w Zjednoczonej Prawicy część chciałaby wycofania się z traktatu. Najmocniej naciskają na to ziobryści. Inicjatywę w celu opuszczenia konwencji rozpoczął Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

ONET.PL

Więcej postów