Sondaż: PiS ma najgorsze za sobą?

Na partię rządzącą wciąż zagłosowałby dziś co trzeci wyborca. Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF pokazuje wzrost poparcia dla PiS w porównaniu z poprzednim badaniem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nadal jest to wynik, który nie pozwala myśleć o samodzielnym tworzeniu rządu zjednoczonej prawicy.

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości w badaniu wyniosło 33,6 proc. ( 2,7 p. proc. względem 31 października), dla Koalicji Obywatelskiej 23 proc. (minus 2,3 p. proc), dla Polski 2050 – 11,8 proc. (spadek o 2,9 p. proc.). „Dziennik Gazeta Prawna” dodaje, że przeliczenie wyników na mandaty PiS dostałby 201 mandatów, KO 134, Polska 2050 Szymona Hołowni – 59, Lewica – 45, a PSL-Koalicja Polska – 20. To oznacza, że jest to wynik, który nie pozwala myśleć o samodzielnym tworzeniu rządu. – Nasi rozmówcy z rządu liczą, że PiS jeszcze odbije się w sondażach. Spore nadzieje wiążą choćby z lepszymi wskaźnikami pandemicznymi i szykowaną dystrybucją szczepionki – dodaje gazeta.

Wcześniejsze sondaże nie były aż tak przychylne dla partii rządzącej. Jeszcze tydzień temu w sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 na pytanie: czy biorąc pod uwagę obecną sytuację w kraju uważa Pan (Pani), że powinny odbyć się przedterminowe wybory do Sejmu, 43 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco, a 18 proc. badanych było o tym zdecydowanie przekonanych, 61 proc. oceniało rząd negatywnie, a Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 27 procent poparcia (KO na 25). W odpowiedzi na spekulacje dotyczące wcześniejszych wyborów, jakie pojawiły się po sondażach, w których ugrupowania opozycji miały łącznie wyższe poparcie od partii rządzącej, rzeczniczka PiS Anita Czerwińska podkreśliła dziś na antenie Polskiego Radia, że Prawo i Sprawiedliwość „nie rozważa wcześniejszych wyborów”. Dodała, że PiS, który ma w Sejmie większość „jest jednością”.

Teraz możesz czytać FAKT bez wychodzenia z domu!   Pobierz najnowsze wydanie gazety i bądź zawsze na bieżąco  

Z sondażu wynika, że PiS nie mógłby dziś utworzyć samodzielnego rządu.

Prezes PiS zwołał na dziś naradę Zjednoczonej Prawicy.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*