„Die Welt”: Polska i Węgry mogą pozwolić sobie na blokowanie budżetu UE

Polska i Węgry blokowanie budżetu UE

Według niemieckiego dziennika „Die Welt” Polska i Węgry mają poduszkę finansową, która pozwala im ciągnąć spór o budżet. Gazeta powołuje się na słowa wysokiego rangą europejskiego dyplomatę z Budapesztu, który ostrzegł Brukselę przed lekceważeniem zapowiedzianej przez Viktora Orbana blokady porozumienia budżetowego.

„Polityk prawicowo nacjonalistycznej partii Fidesz stworzył sobie sporą poduszkę finansową, na której może wygodnie przeczekać spór z Brukselą” – donosi „Die Welt”. Według dziennika Polska i Węgry blokując wieloletni budżet UE i plan odbudowy po koronakryzysie, uczyniły z Europy „zakładnika finansowego”.

Gazeta podkreśla, że na pieniądze z nowego budżetu z niecierpliwością czekają kraje z południa Europy, które utrzymują się z turystyki. Mowa głównie o Włoszech, Hiszpanii czy Grecji, Portugalii i Chorwacji. Te państwa już zaplanowały jak wydadzą pieniądze z Funduszu Odbudowy w ramach środków pomocowych i pakietów pobudzających koniunkturę.

„Wprawdzie także Polska i Węgry są beneficjentami netto budżetu UE i także one mogą oczekiwać pieniędzy z Funduszu Odbudowy, szczególnie Polska należy do jego głównych beneficjantów. Budapeszt i Warszawa też nie chcą pewnie całkiem zrezygnować z miliardów, ale najwyraźniej liczą na to, że polityczna presja krajów południowoeuropejskich stanie się tak silna, że rządy w Rzymie i Madrycie skłonią pozostałe kraje członkowskie do kompromisu w sprawie praworządności” – pisze „Die Welt”.

Dalej można dowiedzieć się, że zarówno Polska jak i Węgry mogą pozwolić sobie na blokadę, co ma wynikać z raportu „Europejskiego Trybunału Obrachunkowego”.

„Potwierdza on ostrzeżenie dyplomaty z Budapesztu. Według niego Polska i Węgry mają jeszcze zaoszczędzone dziesiątki miliardów euro, które mogą wydać do 2023 roku. Do końca 2019 roku oba kraje wykorzystały zaledwie 42 procent środków, które przydzielono im w funduszach strukturalnych na lata 2014-2020” – donosi niemiecki dziennik.

Z artykułu dowiadujemy się, że Polska miała pod koniec zeszłego roku jeszcze 50 mld euro do wykorzystania do 2023 roku. W przypadku Węgier ta rezerwa finansowa wynosiła 14 mld euro.

NCZAS.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. BAju BAju. Orban ma zagwarantowane pożyczki od azjatyckich tygrysów za rolę konia trojańskiego. Natomiast Morawiecki nie ma nic. Te pieniądze które były dawno zostały przejedzone. Tylko, że mały nie chce być gorszy od Orbana to się popisując gołym kuprem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*