Szef WHO jest w szoku. Odezwa do całego świata

Szef WHO mówi o szoku. To słowo, które jego zdaniem dobrze opisuje problemy z pieniędzmi w Światowej Organizacji Zdrowia.

W dniach 9-14 listopada odbywają się wirtualne obrady 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wygłosił przemowę, w której wzywał m.in. do trwałego finansowania WHO i „stworzenia nowej ery współpracy”, która odzwierciedlałaby lekcje wyciągnięte z pandemii COVID-19.

Dr Tedros wezwał państwa członkowskie do „zajęcia się szokującym i pogłębiającym się brakiem równowagi między składkami a dobrowolnymi, celowymi funduszami”. Jednocześnie podkreślił, że roczny budżet WHO jest równoważny temu, ile świat w ciągu jednego dnia wydaje na wyroby tytoniowe.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia dodał, że żadna szczepionka nie rozwiąże problemu globalnego niedoinwestowania w systemy opieki zdrowotnej. Zwrócił także uwagę na inne trudności, które dotyczą nie tylko ludzi, ale także zwierząt i planety.

Nie ma szczepionki na ubóstwo, głód, zmiany klimatyczne czy nierówności – podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Musimy stworzyć współpracę zbudowaną na wzajemnym zaufaniu i odpowiedzialności – aby zakończyć pandemię i zająć się podstawowymi nierównościami, które leżą u podstaw wielu problemów świata. Nadszedł czas, aby świat wyleczył się ze zniszczeń wywołanych przez tę pandemię i geopolitycznych podziałów, które tylko prowadzą nas dalej w przepaść niezdrowej, niebezpiecznej i niesprawiedliwej przyszłości. Dziś i każdego dnia musimy wybierać zdrowie. Jesteśmy jedną wielką rodziną – dodał.

o2pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!