Chcą odejścia Kaczyńskiego. Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń

Działalność Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich dniach dobrze ocenia 14,3 proc. badanych, a źle – 67,4 proc. badanych. 71,5 proc. ankietowanych uważa, że powinien odejść ze stanowiska prezesa PiS – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Jak pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, dominujący wpływ na te oceny miały protesty, do których dochodziło na masową skalę, po orzeczeniu TK w sprawie zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. „Jarosław Kaczyński w wystąpieniach medialnych przyjął strategię ‚nie cofniemy się ani o krok’ i wezwał do czynnej ochrony kościołów. Te jednak nie były w ostatnich dniach atakowane, za to skrajnie prawicowe bojówki kilkakrotnie zaatakowały pokojowe demonstracje” – wskazuje „Rz”. 

” Oceny działania prezesa PiS i wicepremiera w rządzie Zjednoczonej Prawicy są ostre i zdecydowane . W grupie uważającej, że powinien zrezygnować ze stanowiska prezesa Prawa i Sprawiedliwości, aż 58,5 proc. to osoby opowiadające się za tym ‚zdecydowanie’, 13 proc. zaznaczyło odpowiedź ‚raczej'” – pisze gazeta. 

Jak podaje „Rz” „zdecydowanie” domaga się jego odejścia aż 69 proc. respondentek, „raczej” – 14 proc. To oznacza, że  83 proc. badanych kobiet negatywnie ocenia lidera PiS. Wśród mężczyzn to 60 proc. 

„W poszczególnych grupach wiekowych poziom niechęci do Jarosława Kaczyńskiego jest dość wyrównany – ponad 70 proc. osób w wieku średnim (40–59 lat) i  ponad 80 proc. młodych (18–39 lat) uważa, że powinien zrezygnować . Nieco lepsze notowania Kaczyński zdobywa tylko w grupie 60–69 – tam 58 proc. uważa, że powinien odejść” – pisze „Rzeczpospolita”. 

Gazeta dodaje, że w przekroju badanych dotyczącym dochodów widoczne jest, że  największy odsetek przeciwników Kaczyński ma w grupie najmniej zarabiających – poniżej 1000 zł miesięcznie.  Być może w grupie tej dominują młode osoby, dorabiające tylko w trakcie nauki. Zaskakujące jest również to, że  największy odsetek badanych chcących dymisji Jarosława Kaczyńskiego jest wśród osób o umiarkowanych, centrowych poglądach (98 proc.), wyższy nawet niż wśród osób radykalnie lewicowych (90 proc.)  – wskazuje „Rz”.

 Co myślą wyborcy PiS 

Z sondażu dla „Rzeczpospolitej wynika, że tylko wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy zwolennicy pozostania prezesa przeważają nad przeciwnikami. „Co może jednak dziwić, przewaga jego stronników jest bardzo niewielka (38 proc. za jego odejściem, 40 proc. przeciw)” – podaje gazeta.

„Rz” wskazuje, że brak akceptacji dla dalszego pełnienia przez Jarosława Kaczyńskiego funkcji prezesa PiS przekłada się na ocenę jego działań w ostatnich dniach. „Zaledwie 14,3 proc. ocenia je dobrze (‚zdecydowanie’ lub ‚raczej’), a 67,4 – źle. 6,4 proc. badanych deklaruje neutralność” – pisze gazeta.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*