Ławrow: Rosja jest gotowa podpisać z USA nowy traktat kontroli zbrojeń

Rosja jest gotowa do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nad nowymi traktatami dotyczącymi stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń – poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na spotkaniu prezydenta Władimira Putina ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa kraju w piątek.

Jak poinformowała agencja prasowa  Tass  , według ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, Rosja jest gotowa do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nad nowymi traktatami dotyczącymi stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń.

„Drogi Władimirze Władimirowiczu [zwrócił się do prezydenta Putina], zgodnie z twoją instrukcją byliśmy w dość intensywnym kontakcie z naszymi amerykańskimi kolegami w całym zakresie kwestii związanych ze stabilnością strategiczną, w szczególności podkreślamy Twoją inicjatywę, która pozostaje w mocy i staje się coraz ważniejsza przy podejmowaniu decyzja o przedłużeniu obowiązującego Układu Nowy START, który wygasa w lutym bez żadnych warunków wstępnych. Tymczasem potwierdzamy, że będziemy gotowi do kontynuowania prac nad nowymi porozumieniami” – zapewnił Ławrow.

„Za Pana zgodą przedstawiliśmy konkretne propozycje wypracowania kompleksowego podejścia do stabilności strategicznej, które zostały przedstawione USA. W odpowiedzi Amerykanie przekazali nam swoje propozycje, które zostały przedstawione jako warunek wstępny przedłużenia Traktatu Nowy START. Warunków wstępnych jest wiele” – dodał rosyjski minister spraw zagranicznych.

„Do pewnego stopnia rozwinęła się sytuacja krytyczna, jak już powiedziałem, traktat wygasa na początku lutego. Wygaśnie, jeśli nie będzie zgody obu stron zgodnie z przewidzianymi w traktacie procedurami jego przedłużenia. Prace nad natychmiastowym przedłużeniem traktatu bez nieokreślonych w nim warunków w rzeczywistości jeszcze się nie rozpoczęły” – poinformował szef rosyjskiej dyplomacji.

  Jak poinformowaliśmy  , prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował w piątek, by Moskwa i Waszyngton przedłużyły o rok, bez żadnych warunków, układ z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. Putin przedstawił tę propozycję na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Według rosyjskiego przywódcy przedłużenie układu bez żadnych warunków choćby na jeden rok umożliwi przeprowadzenie merytorycznych rozmów na jego temat.

„Byłoby nadzwyczaj smutne, gdyby układ w ogóle przestał istnieć i nie zostałby zamieniony przez inny fundamentalny dokument podobnego rodzaju” – powiedział Putin.

Podkreślił także, że układ Nowy START „działał sprawnie przez poprzednie lata i spełniał swoją zasadniczą rolę, którą było ograniczanie i powstrzymywanie wyścigu zbrojeń oraz kontrola zbrojeń”.

Rosyjski prezydent poinformował również, że Rosja ma teraz „nowe systemy uzbrojenia, których amerykańska strona nie posiada”. Jednocześnie zapewnił, że Rosja nie odmawia dyskusji również na temat tego aspektu.

Stany Zjednoczone  poinformowały   we wtorek o osiągnięciu „zasadniczego porozumienia” z Rosją w kwestii przedłużenia traktatu New Start, który wygaśnie w lutym 2021 roku. W środę Kreml oświadczył, że nie zawarł porozumienia z USA w sprawie przedłużenia paktu zbrojeniowego, pomimo twierdzeń USA sugerujących znaczny postęp w tej kwestii.

„Jesteśmy w istocie gotowi przedłużyć traktat New START na jakiś czas, pod warunkiem, że w zamian Rosja zgodzi się na ograniczenie – zamrożenie – swojego arsenału nuklearnego. Jesteśmy gotowi zrobić to samo” – powiedział we wtorek wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

Kresy.pl/Tass

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*