Co tam wirus i kryzys. Rząd pakuje miliony w podbój kosmosu [MAMY KWOTY]

Tysiące zachorowań na COVID-19, kolejki karetek przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi, kryzys dławiący przedsiębiorców. Rząd uważa, że w tej sytuacji najlepiej przeznaczyć prawie 200 mln zł na… podbój kosmosu.

Fakt zapytał rządzących, czy wobec ciężkiej sytuacji nie lepiej spożytkować tych pieniędzy dla wspólnego dobra, zamiast na mrzonki o polskim podboju kosmosu. Odpowiedź polityków wbija w fotel…

Pisaliśmy już w Fakcie, że działalność Polskiej Agencji Kosmicznej, czyli polskiego odpowiednika agencji kosmicznej NASA, kosztowała nas przez ostatnie 4 lata aż 23 mln zł. Ale okazuje się, że strumień pieniędzy płynący na zaspokojenie marzeń o polskim podboju przestrzeni kosmicznej jest dużo większy!

Polski rząd zadeklarował wpłatę aż 39 mln euro – czyli ok. 175 mln zł – na wspólny europejski program kosmiczny. Te pieniądze popłyną w kosmos w latach 2020-2022, czyli teraz – w czasie epidemii.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur chwalił się tą kwotą w korespondencji z posłami. – Polski rząd od kilku lat podejmuje i realizuje wielokierunkowe działania mające na celu zapewnienie optymalnych warunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w tym z udziałem finansowego wsparcia – informował wiceminister.

Kwotę 39 mln euro dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (której Polska jest członkiem od 2012 r.) rząd Mateusza Morawieckiego zadeklarował w 2019 r. Czyli jeszcze przed atakiem koronawirusa i kryzysem. Fakt zapytał więc Ministerstwo Rozwoju czy w obecnej sytuacji nie lepiej wycofać się z finansowania podboju odległych planet i skupić się na tym co jest tu, na Ziemi.

Innymi słowy: czy w obliczu kryzysu pieniądze na eksplorację kosmosu nie powinny być przeznaczone na bardziej palące problemy społeczeństwa?

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy brzmi: nie.

– Większość z tej kwoty ma pójść na wieloletnie projekty, nierzadko już będące w realizacji. Wstrzymanie finansowania mogą powodować poważne problemy m.in. w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw – poinformowało nas Ministerstwo Rozwoju. – Sektor kosmiczny stymuluje rozwój nowych materiałów i technologii, a także przyczynia się do tworzenia i utrzymania wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Natomiast członkostwo Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej stwarza ogromne możliwości rozwoju sektora kosmicznego w Polsce – czytamy w odpowiedzi.

Wiceminister Mazur tłumaczy z kolei, że kosmos to strategiczny kierunek dla wszystkich Polaków. – Rozwój oraz wspieranie kadr sektora kosmicznego to jedno z kluczowych zadań Polskiej Strategii Kosmicznej – uważa.

Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur wierzy, że miliony na podbój kosmosu to dobra inwestycja

Rząd marzy o kosmosie, a kryzys szaleje

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*