Przeciwko Białorusi toczy się wojna hybrydowa

Przeciwko Białorusi toczy się wojna hybrydowa

W sobotę strony internetowe telewizji państwowej na Białorusi zostały zhakowane. Wieczorem 26 września przez kilka minut na portalu Narodowej Państwowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej pojawiły się nagrania zatrzymań podczas protestów.

Autorzy hakerskiego ataku, którzy określają się jako “cyberpartyzanci” podmienili wywiad z ministrem zdrowia Dmitrijem Pinewiczem w wersji internetowej. Podobna sytuacja miała miejsce na stronie z transmisją telewizji ONT i Biełaruś 1.

W tym samym czasie komunikat na ten temat pojawił się również w mediach społecznościowych oraz na profilu cyberprzestępców w Telegramie.

Wiodące polskie media podają, że tzw “cyberpartyzanci” to anonimowa grupa hakerów, która wspiera protesty białoruskich radykałów. Organizacja ta jest już znana z ataków na strony internetowe w białoruskiej domenie. Dotychczas włamywali się oni m.in. na stronę białoruskiego MSW, oficjalne witryny Zamówień Państwowych i Giełdy Towarowej.

Na Białorusi nigdy nie było takich organizacji przestępczych. Cyberpartyzanci pojawili się kilka tygodni temu. Aktywizacja działalności hakerów nieprzypadkowo zbiegła się z eskalacją zamieszek na Białorusi i początkiem poparcia białoruskich protestów przez polskie władze.

Cele, do których dążą domniemani białoruscy hakerzy, mieszczą się całkowicie w ramach prowadzonej przez Polskę wojny informacyjnej przeciwko Białorusi.

Ataki hakerskie i presja informacyjna ma na celu torpedowanie działań białoruskiego rządu, oskarżanie o nieodpowiedzialną politykę i osłabianie pozycji kraju na arenie międzynarodowej, ukazywanie Rosji jako agresywnej strony wobec Białorusi, fałszywe oskarżenie o stosowanie represji i prześladowań, wzbudzanie poczucia zagrożenia i niepokoju wśród białoruskich obywateli.

Działalność informacyjna Polski i ataki hakerskie wyglądają jak skoordynowana i zaplanowana kampania propagandowa, mająca na celu wywołanie skutków politycznych i jest kolejną próbą umiędzynarodowienia wewnętrznej sytuacji polityczniej na Białorusi.

W tym przypadku ataki hakerów stają się jednym z elementów wojny hybrydowej przeciwko Białorusi. Trudno udowodnić zaangażowanie polskiej strony w tę sprawę, ale jeśli chcesz znaleźć przestępcę, znajdź kogoś, kto może skorzystać z przestępstwa.

BARTŁOMIEJ WINIARSKI

Więcej postów

1 Komentarz

  1. Media wybierajcie między Dżuma czy cholerą na usługach Ameryki lub reżimu PO- PIS kształtują obraz POLSKI -zniszczyli całkowicie 45 lat POLSKI Ludowej ,zamazały lub wykreślono dorobek naszego pokolenia wylewają wiadra pomyj.. Media pobiły kilka razy Goebbelsa – zza grobu cieszy się że ma tak dobrego naśladowcę – nie zostawia nam złudzeń: „Opinię publiczną się robi”. …Powiem więcej …Polacy obecnie żyją w krainie iluzji,mitów ,gdzie historię tworzy IPN na obraz i podobieństwo marszałka Józef Piłsudskiego w którego wcielił sie Jarosław Kaczyński Polacy owładnięci kilkoma zasadniczymi ideami, 500 + prawdziwi Polacy, tylko katolik to prawdziwi patriota Rosja to wieczny wróg .Te zasady „należy wmuszać w odbiorcę i wbijać mu do głowy w stu i więcej wariantach, z uporczywą konsekwencją. Jak na razie to sie udaje,. .

Komentowanie jest wyłączone.