Sekretarz Obrony USA: Chiny i Rosja pozbawiają nas przewagi militarnej

Według sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Marka Espera, Chiny i Rosja umieszczają broń na satelitach co sprawia, że Amerykanie są systematycznie pozbawiani przewagi wojskowej – przekazał w środę Pentagon.

Jak poinformowała  witryna   Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, sekretarz obrony Mark Esper dostrzega niebezpieczeństwo przedstawiane przez Rosjan i Chińczyków w przestrzeni kosmicznej.

Chiny i Rosja miały umieścić broń na satelitach i opracowywać ukierunkowaną broń energetyczną, aby wykorzystać luki w systemach USA „i pozbawiają nas przewagi militarnej” – przekazał.

Sekretarz stwierdził, że amerykańscy wojownicy żołnierze, kosmiczni i specjaliści od cybernetyki „staną w czołówce jutrzejszej walki na najwyższym poziomie”.

Oznacza to konfrontację z podobnymi konkurentami, Chinami i Rosją. Oznacza to przesunięcie punktu ciężkości z pokonania brutalnych grup ekstremistycznych na odstraszanie potężnych konkurentów. Przekonywał, że oznacza toczenie intensywnej bitwy, która łączy wszystkie dziedziny działań wojennych.

„W dobie konkurencji wielkich mocarstw nie możemy przyjmować za pewnik długo utrzymywanych przewag Stanów Zjednoczonych” – ostrzegał Esper.

Przypomniał o tym, że ostatni raz wrogie siły zrzuciły bombę na wojska amerykańskie podczas wojny koreańskiej. „Chiny i Rosja dążą do osłabienia naszej wieloletniej dominacji w lotnictwie poprzez rakiety dalekiego zasięgu, systemy przeciwdziałania dostępowi i inne asymetryczne zdolności wojskowe zaprojektowane w celu przeciwdziałania naszym mocnym stronom” – dodawał. „W międzyczasie w kosmosie Moskwa i Pekin zamieniły niegdyś pokojową arenę w obszar walk”.

Zdaniem departamentu Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran i niektóre brutalne grupy ekstremistyczne również chcą wykorzystać cyberprzestrzeń do osłabienia USA. „Robią to wszystko w coraz bardziej szarej strefie zaangażowania, która utrzymuje nas w nieustannej rywalizacji” – powiedział sekretarz.

Esper zapewnił, że cyberwojna jest realną możliwością i  Pentagon szuka strategii modernizacji cyfrowej departamentu  , aby ulepszyć możliwości i zasady działania. Amerykańskie wojsko pracuje nad przełomowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i 5G, i chce przenieść walkę do „chmury”.

Na czele starań o wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji mają stać Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. „We współpracy ze środowiskiem akademickim i przemysłem, program AI Accelerator Sił Powietrznych jest w stanie szybko prototypować najnowocześniejsze innowacje” – zaznaczył Esper.

Zobacz też:  Stany Zjednoczone wycofają kilka tysięcy żołnierzy z Afganistanu i Iraku  

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*