Głosowanie ws. “piątki dla zwierząt”. Ustawa uchwalona, ale część posłów postawiła się Kaczyńskiemu

W piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Za projektem opowiedziało się 356 posłów. Przeciw głosowało 75, wstrzymało się 18. Przeciw ustawie było 38 posłów PiS, a także Solidarna Polska. Politycy Porozumienia wstrzymali się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu. Ustawa o ochronie zwierząt to oczko w głowie Jarosława Kaczyńskiego i działaczy z Forum Młodych PiS.

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie).  Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw.  Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Więcej   TUTAJ  

Przedstawiciele Solidarnej Polski i Porozumienia zapowiadali, że nie poprą ustawy w obecnym kształcie. Sebastian Kaleta przyznał w TVN24, że w sprawie zmian w ustawie o ochronie zwierząt jego ugrupowanie skłania się do głosowania przeciw. Ocenił, że dotąd koalicjanci w ZP lojalnie współpracowali, teraz doszło do różnicy zdań, ale wyraził nadzieję, że z kryzysu uda się wyjść.

Zaznaczył, że jego partia zgłosiła poprawki dotyczące m.in. praw organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. – Dostrzegliśmy w tym projekcie jednak duże ryzyka jeśli chodzi o odbiór tych regulacji i kierunek, w którym zmierzają, np. regulacja dotycząca wejść na teren nieruchomości organizacji prozwierzęcych, przy których służby państwowe miałby pełnić drugorzędną rolę – powiedział.

Dopytany, czy SP będzie za czy przeciw zmianom proponowanym przez PiS oświadczył, że w razie, jeśli poprawki SP nie zostaną przyjęte, politycy ugrupowania będą głosować przeciw, zaś jeśli część poprawek zostanie przyjęta – będą musieli się zastanowić. – Natomiast skłaniamy się do głosowania przeciw – oświadczył Kaleta.

Również rzeczniczka Porozumienia, posłanka Magdalena Sroka podkreśliła, że ugrupowanie nie zgodzi się na projekt ustawy w obecnej formie. – Przyjmujemy do wiadomości stanowisko PiS, natomiast my uzależniamy głosowanie nad tą ustawą od wprowadzenia naszych poprawek – wyrzucenia z niej uboju rytualnego albo wprowadzenia długiego vacatio legis, aby branża mogła się przygotować – powiedziała Sroka.

Dopytywana, czy będzie obowiązywała dyscyplina w Porozumieniu odparła, że “wszyscy zasadniczo zgadzają się” w tej kwestii. Podkreśliła, że podczas pierwszego głosowania nad odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, posłowie Porozumienia wstrzymali się od głosu, bo uzależniali decyzję od poparcia dla poprawek. W razie braku przyjęcia poprawek Porozumienia – jak dodała – ugrupowanie zagłosuje przeciw.

 Kaczyński ostrzega 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki informował, że każdemu członkowi klubu PiS, który zagłosuje niezgodnie z rekomendacją klubu ws. ustawy o ochronie zwierząt będą groziły konsekwencje, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii. – Prezes (PiS) bardzo stanowczo ostrzegł tych, którzy by chcieli inaczej głosować niż wskazuje to partia, ale też powiedział, że konsekwencją ewentualnej niesubordynacji mogą być bardzo poważne konsekwencje wobec osób, które tak postąpią, łącznie z zawieszeniem w prawach członka partii, utratą wszelkich stanowisk i funkcji zarówno w Sejmie, jak i w okręgach – powiedział Terlecki.

 “Piątka dla zwierząt” 

Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA. Rano sejmowa komisja rolnictwa poparła kilka poprawek do projektu, najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny, o co wnioskowała Konfederacja.

Sejmowa Komisja rolnictwa i rozwoju wsi po ponad 11 godzinach posiedzenia – które rozpoczęło się w środę wieczorem i skończyło w czwartek nad ranem – poparła wniosek o uchwalenie przez Sejmu zmian m.in. w ustawie o ochronie zwierząt.

Posłowie wszystkich frakcji zgłosili do tego projektu kilkadziesiąt poprawek, które nie zyskały jednak poparcia całej komisji. Komisja z projektu PiS wykreśliła natomiast punkt, który przewidywał wprowadzenie rozwiązań ograniczających możliwość uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Poprawkę taką zgłosił poseł Michał Urbaniak z koła Konfederacji.

Głosowanie ws. “piątki dla zwierząt”. Ustawa została uchwalona

W piątek przed godz. 1.00 Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt

Za projektem opowiedziało się 356 posłów. Przeciw głosowało 75, a wstrzymało się 18

Czworo posłów klubu PO-KO zagłosowało przeciw ustawie

Przeciwko uchwaleniu noweli głosowali wszyscy posłowie z Solidarnej Polski

Ustawę poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie)

15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw

W głosowaniu udział wzięło 229 posłów klubu PiS

W całości przeciw ustawie zagłosowała Konfederacja

FAKT.PL

Więcej postów