Tu ojciec Rydzyk ma zakaz wstępu! Biskup nie ma wątpliwości

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł odprawiać mszy w ważnych skupiskach Polonii w Kanadzie – informuje gazetagazeta.com, dziennik tamtejszej Polonii. Zakaz wydano z powodu antysemickich i ksenofobicznych wypowiedzi, jakie miały padać w przeszłości na antenie Radia Maryja. Decyzję w tej sprawie podjął arcybiskup Edmonton Richard Smith – informuje „Gazeta Wyborcza”.

– W kanadyjskim Kościele nie akceptuje się tego typu słów. Dla Rydzyka to będzie spory cios. Odcięto go od parafii w miastach Calgary i Edmonton – potwierdza „Gazecie Wyborczej” informacje o wydanym przez arcybiskupa zakazie Thomas Lukaszuk, polityk o polskich korzeniach, były wicepremier prowincji Alberta, który od kilku lat angażuje się w ukrócenie działalności Radia Maryja w Kanadzie.

Chodzi nie tylko o słowa wypowiadane przez niektórych gości Radia Maryja, ale też o kontrowersyjne wypowiedzi samego oj. Tadeusza Rydzyka. „Na antenie Radia Maryja posłów lewicy ojciec Rydzyk sugestywnie nazywał sodomitami, ekologów porównał do Armii Czerwonej, Unię Europejską do ZSRR, a Gretę Thunberg określił dzieckiem, które ma się uczyć, a nie manipulować innymi dziećmi” – wylicza Onet.

Z drugiej strony należy jednak zauważyć, że to na antenie Radia Maryja padły słowa ojca Dariusza Drążka, który upomniał kobietę atakującą Żydów: muszę panią trochę zmartwić, ale cywilizacja chrześcijańska wywodzi się także z cywilizacji judeochrześcijańskiej. Musimy pamiętać, że ten który przyszedł na Ziemię jako człowiek, mam na myśli oczywiście Jezusa Chrystusa, jako człowiek był Żydem, a Maryja była Żydówką – powiedział oj. Drążek.

 Ukrócenie działalności politycznej ojca Rydzyka  Calgary i Edmonton, miasta leżące w prowincji Alberta, to główne po Toronto skupiska kanadyjskiej Polonii. Żyje tam głównie stara emigracja, wśród której jest wielu słuchaczy Radia Maryja. Lukaszuk zaangażował się w zbieranie podpisów pod internetową petycją do papieża Franciszka z prośbą o „ukrócenie działalności politycznej Tadeusza Rydzyka”. W 2017 r. zainicjowali ją anonimowi polscy obywatele, którzy – z obawy o hejt i represje – poprosili Lukaszuka, by przekazał ich list władzom kościelnym.

Polityk udał się w tej sprawie do arcybiskupa biskupa Smitha. Przekazał też petycję nuncjuszowi apostolskiemu w Kanadzie. Apelował też do kanadyjskiego episkopatu.

 Poprawa i wizyta w Kanadzie  Apele Lukaszuka okazały się jednak bezskuteczne. W 2018 r. Rydzyk odwiedził Kanadę. W Calgary odprawił mszę i wygłosił wykład. Polskie media podawały wówczas, że za możliwość wysłuchania zakonnika trzeba było zapłacić 30 dolarów od osoby.

– Diecezja udzieliła o. Rydzykowi zgody na wizytę w polskiej parafii. Jesteśmy świadomi, że w przeszłości był on postacią kontrowersyjną. Jednak od czasu reprymendy papieża Benedykta w 2006 roku wykazuje oznaki poprawy, jeśli wziąć pod uwagę jego działalność na rzecz stosunków polsko-żydowskich – oświadczyła diecezja w Calgary należąca do archidiecezji w Edmonton.

 Kościół kanadyjski zmienił zdanie  – Poza środowiskami polonijnymi ojciec Rydzyk nie był w Kanadzie znaną postacią. Trzeba było najpierw wyjaśnić władzom świeckim i kościelnym, jakie poglądy głosi się z anteny Radia Maryja – mówi Lukaszuk.

Mimo tego przeciwko działalności Rydzyka w Kanadzie protestowały również organizacje żydowskie. Sam Lukaszuk musiał konfrontować się z atakami na antenie Radia Maryja, gdzie zarzucano mu, że skompromitował się jako polityk i skandalista, a także z hejtem w internecie.

–  Najłagodniejsi krytycy zarzucali mi, że ograniczam wolność słowa. Ale przecież wolność słowa nie dotyczy mowy nienawiści – mówi polityk, który chce również doprowadzić do tego, by władze Kanady odebrały kanadyjskiej fundacji Radia Maryja status organizacji charytatywnej. – Rydzyk prowadzi w Kanadzie bardzo lukratywną działalność. W 2018 r. fundacja miała prawie 300 tys. dol. kanadyjskich przychodu.

Decyzję w tej sprawie podjął arcybiskup Edmonton Richard Smith.

Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk nie będzie mógł odprawiać mszy w ważnych skupiskach Polonii w Kanadzie .

Zakaz wydano z powodu antysemickich i ksenofobicznych wypowiedzi, jakie padały na radiowej antenie.

Ojca Rydzyka odcięto od parafii w miastach Calgary i Edmonton – największych skupisk Polonii w Kanadzie.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*