Polska i Ukraina podpisały deklarację o wspólnej walce z przestępstwami podatkowymi

Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT – poinformowało w piątek w oświadczeniu Ministerstwo Finansów.

Jak poinformowało w w piątek  w oświadczeniu   Ministerstwo Finansów, Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, ministrowie finansów z Polski i Ukrainy podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

Podpisanie deklaracji ma na celu zacieśnianie partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.

Zobacz też:  Polska, Litwa i Ukraina ogłaszają powstanie „Trójkąta Lubelskiego”  

„Globalizacja prowadzi do zwiększenia wzajemnych powiązań pomiędzy systemami podatkowymi wszystkich państw, nie tylko tych będącymi członkami Unii Europejskiej. Państwa muszą ściśle ze sobą współpracować, aby skutecznie zapobiegać próbom unikania opodatkowania i razem zwalczać oszustwa. Dlatego też zacieśniamy współpracę z innymi krajami. To również jeden z elementów dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami. Po Słowacji, czas na Ukrainę” – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

„Efektywniejsza walka z oszustami podatkowymi to przede wszystkim dalszy wzrost bezpieczeństwa uczciwych przedsiębiorców. Dzięki agresywnemu planowaniu podatkowemu lub współpracy z przestępcami, oszuści osiągają wyższe zyski i płacą niższe podatki. Zaburza to konkurencję i często skutkuje fiaskiem rzetelnych firm. Dlatego też nasze dążenia ukierunkowane są na zacieśnianie współpracy administracyjnej, wymianę informacji podatkowych i nowych technologii ze wszystkimi państwami, które zainteresowane są wspólnym działaniem” – zaznaczył wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zobacz też:  Ukraina zamraża relacje z Białorusią  

W trakcie dwudniowych rozmów, w których uczestniczył też wiceminister Jan Sarnowski, obie strony dyskutowały m.in. o instrumentach uszczelniających VAT, stosowanych technologiach podatkowych czy estońskim CIT-ie.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*