Niemcy. Znacznie więcej deportacji niż dotychczas

Deportacja należy do środków ochrony bezpieczeństwa. W roku 2019 władze Niemiec korzystały z tego narzędzia częściej niż jeszcze rok wcześniej.

Niemieckie władze w ubiegłym roku wydaliły z kraju znacznie więcej cudzoziemców niż w roku 2018. Dziennik „Neue Osnabrücker Zeitung” – powołując się na rządową odpowiedź na zapytanie poselskie Lewicy – poinformował, że w roku 2019 łącznie wydano 11 081 takich nakazów. Dla porównania – rok wcześniej z Niemiec deportowano 7408 osób.

„To okrutne i niewłaściwe”

Liczba wydanych nakazów deportacji w ubiegłym roku była największa w Badenii-Wirtembergii, gdzie zanotowano ich 3540. Następne były Nadrenia Północna-Westfalia (1762) oraz Bawaria (1376).

Prodecury wydalenia z Niemiec przeprowadzono przeważnie wobec obywateli Ukrainy (1252 przypadki), Albanii (1220) oraz Serbii (828).

Posłowie Lewicy skrytykowali rosnącą liczbę postępowań deportacyjnych. Ekspertka ds. polityki wewnętrznej klubu poselskiego Lewica Ulla Jelpke wezwała do zaprzestania takich praktyk, ponieważ stanowią „niesprawiedliwe podwójne karanie”. Osoby, wobec których wydano nakaz deportacji, często bowiem od kilkudziesięciu lat mieszkają w Niemczech i deportacja stanowi „wyrwanie ich z relacji społecznych”. – To okrutne i niewłaściwe – oceniła posłanka Lewicy w rozmowie z „Neue Osnabrücker Zeitung”.

Zagrożenie bezpieczeństwa publicznego

Wniosek o wszczęcie procedury wydalenia z kraju zawsze jest składany w przypadku osoby, która nie ma niemieckiego obywatelstwa i według oceny władz swoją obecnością w Niemczech szkodzi lub zagraża porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu. Osoby takie muszą opuścić Niemcy i nie mogą wjechać tam ponownie. Prawne warunki ramowe zostały przyjęte w roku 2015, po wybuchu kryzysu uchodźczego. Od tamtej pory były wielokrotnie zaostrzane.

Nieco inaczej sprawa wygląda z obywatelami Unii Europejskiej, którzy mają dużą swobodę przemieszczania się. Stąd, postępowanie karne wobec nich musi przebiegać w Niemczech inaczej. Samo wykazanie, że popełnili przestępstwo lub wyznaczenie im kary w zawieszeniu nie wystarcza, by wszcząć procedurę deportacyjną. Łącznie – według niemieckiego MSW – w centralnym rejestrze cudzoziemców z nakazem deportacji znajduje się 311 811 osób. 30 tys. z nich wciąż przebywa na terenie Niemiec.

dw.com

Więcej postów