Czy Zjednoczona Prawica przetrwa w niezmienionym kształcie? Sondaż

43,6 proc. badanych uważa, że Zjednoczona Prawica przetrwa w niezmienionym kształcie do końca tej kadencji parlamentu – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. W dalsze trwanie ZP w obecnym kształcie wierzą głównie zwolennicy opozycji.

Na pytanie, czy Zjednoczona Prawica przetrwa w niezmienionym składzie do końca kadencji, „zdecydowanie tak” odpowiedziało 13,3 proc. badanych. 30,3 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”.

Z badania wynika, że zmiany w koalicji rządzącej, którą tworzą Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Porozumienie, przewiduje 8,3 proc. badanych.

25,4 proc. respondentów wybrało odpowiedź, że Zjednoczona Prawica raczej nie przetrwa w obecnym składzie. 22,7 proc. uczestników badania nie ma jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

Jak napisano, „w dalsze trwanie Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie wierzą głównie zwolennicy opozycji”. Ponad połowa zwolenników Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji uważa, że w koalicji rządzącej nie dojdzie do żadnych zmian do końca tej kadencji parlamentu. Przeciwnego zdania są sympatycy Lewicy i Koalicji Polskiej.

Przekazano, że „jednoznacznej opinii w tej sprawie nie mają wyborcy Zjednoczonej Prawicy”. 48 proc. wierzy w dalsze trwanie koalicji, 32 proc. stawia na zmiany, a 20 proc. nie ma zdania.

W przetrwanie Zjednoczonej Prawicy wierzy 45 proc. wyborców Andrzeja Dudy i 66 proc. tych, którzy w wyborach prezydenckich poparli Krzysztofa Bosaka”. „Rozłamu spodziewa się z kolei 47 proc. sympatyków Szymona Hołowni i 51 proc. zwolenników Rafała Trzaskowskiego” – podano.

Sprecyzowanej opinii dot. przyszłości koalicji rządzącej nie ma aż 97 proc. osób, które w wyborach prezydenckich głosowały na kandydata Lewicy Roberta Biedronia i wszyscy przepytani zwolennicy lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Badanie zostało przeprowadzone 6 sierpnia na próbie 1100 osób.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści 

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*