500 plus ograniczone NA JEDNO DZIECKO?! Dramat rodzin wielodzietnych, Polacy decydują

Świadczenie 500 plus wypłacane tylko na jedno dziecko, nawet w rodzinach wielodzietnych? Zmiany w programie Rodzina 500 plus, który PiS wprowadził w 2016 roku, to temat który w ostatnich dniach w Polsce był szeroko dyskutowany.

Świadczenie wypłacane obecnie jest wszystkim rodzinom, niezależnie od ilości dzieci i kryterium dochodowego. Jednak 500 plus boryka się z problemami w postaci inflacji, sposobu kontrolowania wydatków ze świadczenia, a także finansowaniu. Rosnące wydatki budżetu państwa, zwłaszcza w dobie walki z nawrotem pandemii koronawirusa w Polsce sprawiają, że wraca pytanie o ograniczenie wypłat 500 plus.

Zmiany w 500 plus spowodowały, że co roku za ten program socjalny Polacy płacą i będą płacić około 40 miliardów złotych. Koszta wzrosły między innymi dzięki rozszerzeniu 500 plus poprzez zniesienie kryterium dochodowego – teraz wystarczy złożyć wniosek o świadczenie rodzinne by dostać co miesiąc wypłatę na wychowanie dziecka. W ten sposób, według założeń, 500 plus obejmuje nawet 6,8 mln dzieci w Polsce. Choć świadczenie jest bardzo potrzebne, to kosztowne, zwłaszcza w czasach trwającej walki z pandemią koronawirusa. Dlatego powstaje pytanie, czy 500 plus nie powinno być ograniczone.

Po raz pierwszy o zmianach w 500 plus z powodu koronawirusa zaczęto mówić, gdy ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Część ekspertów była za ograniczeniem wypłat 500 plus, podczas gdy politycy Lewicy mówili nawet o wypłatach kilku świadczeń w jednym miesiącu. Teraz, gdy liczba zarażeń COVID-19 ponownie rośnie, postanowiliśmy zapytać Polaków, czy chcą, by 500 plus zostało ograniczone. W jednym z pytań skierowanych do czytelników „Super Expressu” i „Super Biznesu” spytaliśmy, czy wypłaty 500 plus powinny zostać zmniejszone, czyli wypłacono by pieniądze tylko na jedno dziecko, niezależnie od wielkości rodziny. Ponad 30 tys. osób, czyli 76 proc. głosujących zdecydowało, że takie ograniczenie 500 plus nie wchodzi w grę. 18 proc. stwierdziło, że to dobry pomysł, a 6 proc. naszych czytelników nie miało w tej kwestii zdania.

W porównaniu z poprzednią sondą, gdzie zapytaliśmy, czy 500 plus powinno być wypłacane tylko dla osób pracujących oraz czy powinno być na nowo wprowadzone kryterium dochodowe, widać wyraźnie, że Polacy są gotowi na ustępstwa, ale nie wszystkie.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*