Osobliwe sceny w Sejmie. Nietypowy protest posłów

Czwartkowe zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na drugą kadencję nie obyło się bez politycznych manifestacji. Nie dość, że większość posłów KO i zaproszonych gości zbojkotowała Zgromadzenie Narodowe, to posłowie Lewicy poszli o krok naprzód. Pojawili się na zaprzysiężeniu, ale w… tęczowych maseczkach na twarzach. W ten sposób pokazali swój sprzeciw wobec polityki PiS i prezydenta, który w czasie kampanii wyborczej grał kwestią praw osób LGBT. Gdy Duda skończył przemawiać, nie dość, że nie wstali z zajmowanych miejsc, to jeszcze unieśli ręce w górę, w których trzymali egzemplarze Konstytucji RP.

Zaprzysiężenie prezydenta  Andrzeja Dudy  na drugą kadencję z pewnością przejdzie do historii polskiej demokracji. W czwartek w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego uczestniczyła skromna delegacja klubu Koalicji Obywatelskiej. Natomiast posłowie Lewicy założyli tęczowe maseczki, a w rękach trzymali egzemplarze Konstytucji RP. Przynieśli ze sobą też tęczową flagę symbolizującą środowiska LGBT, z którą pozowali reporterom na sejmowych korytarzach.

„Jestem dzisiaj w Sejmie aby być wyrzutem sumienia pana Dudy, żeby mu przypomnieć, że aby zdobyć urząd prezydenta upodlił część Polek i Polaków” – tak to skomentowała na swoim profilu na Twitterze  Joanna Scheuring-Wielgus . Oprócz niej w kolorowych kreacjach i z tęczowymi maseczkami pojawiły się w Sejmie, m.in.:  Wanda Nowicka ,  Magdalena Biejat  i  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk , a także  Włodzimierz Czarzasty .

To zachowanie rozzłościło niektórych posłów z prawicy. „Pajacowania ciąg dalszy. Posłowie Lewicy ubrali się w kolorze tęczy i założyli tęczowe maseczki. Coś im nie wyszło. Niszczyć powagę Państwa to oni potrafią. Wstyd!” – napisał na swoim Twitterze  Mariusz Kałużny  z Solidarnej Polski.

Do kolejnej spornej sytuacji doszło tuż po orędziu, które wygłosił świeżo zaprzysiężony prezydent RP. Gdy Andrzej Duda skończył przemawiać, licznie przybyli parlamentarzyści PiS, a także przedstawiciele rządu na czele z premierem  Mateuszem Morawieckim , bili brawo na stojąco, a część posłów opozycji siedział w swoich fotelach trzymając w rękach konstytucję. Pojawił się też baner z napisem „Krzywoprzysiężca”, którym machała w stronę posłów prawicy  Klaudia Jachira  z Koalicji Obywatelskiej.

 Czwartkowe zaprzysiężenie Dudy 

W czwartek Andrzej Duda złożył przysięgę i rozpoczął drugą kadencję jako prezydent RP. W związku z pandemią koronawirusa obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama – Agata Duda, rodzice: Jan Duda i Janina Milewska-Duda, a także córka Kinga Duda.

Część polityków odmówiła wzięcia udziału w wydarzeniu.

W orędziu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że najważniejsze dla niego sprawy to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Zapewnił, że przez najbliższe pięć lat będzie realizował swój program. Z pewnością będą o tym pamiętali i na bieżąco rozliczali go, m.in. posłowie Lewicy.

Źródło: PAP, Onet, Twitter

Posłowie Lewicy mieli na sobie kolorowe ubrania i tęczowe maseczki

W Zgromadzeniu Narodowym uczestniczyli, m.in. politycy PiS i garstka przedstawicieli KO, a także niemal w komplecie – Lewica

Politycy Lewicy na kolorowo w Zgromadzeniu Narodowym

Lewica w kolorowych maseczkach w Sejmie

Posłowie Lewicy z tęczową flagą na sejmowym korytarzu

Manifestacja posłów Lewicy

Lewica na sejmowym korytarzu

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*