Tak agencje wykorzystują bezrobotnych. Nie dostają umów i wypłat

Na rynku pracy mnóstwo jest oszustów wykorzystujących ludzką naiwność i marzenia o lepszym życiu. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy pokazują jak agencje pracy tymczasowej łamią przepisy prawa: zatrudniają na czarno, zalegają z wynagrodzeniami. Sprawdźcie jak uniknąć problemów z nieuczciwym pracodawcą.

Jak wynika z raportu PIP, skala oszustw jest przerażająca. Co 10 skontrolowana agencja pracy tymczasowej działała nielegalnie. Takie statystyki utrzymują się od kilku lat. Najwięcej nieuczciwych agencji jest w woj. mazowieckim. Najmniej w wielkopolskim. Co pośrednicy mają za uszami? Okazuje się, że najczęstszym uchybieniem jest brak w dokumentach numeru wpisu do rejestru zatrudnienia,. Podawanie tej informacji jest obowiązkowe, ale 78 ze skontrolowanych agencji najwyraźniej nie chciało podawać pracownikom zbyt wiele informacji na swój temat. Agencje nie lubią też regularnie przekazywać marszałkowi województwa informacji na temat działalności. Chodzi o dane takie jak zmiana danych firmy, czy zawieszenie i wznowienie działalności. Agencje nic sobie nie robią z zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i płeć.

PiP zwraca uwagę na sztuczki, które agencje wykorzystują podczas naciągania naiwniaków. Często za pośrednictwo biorą pieniądze, chociaż nie mają do tego prawa.

– Nieuczciwi pośrednicy często organizują nielegalną pracę za granicą, w warunkach niezgodnych z przepisami obowiązującymi na terenie danego państwa, pobierając przy tym wysokie opłaty. Zwracaj uwagę na treść dokumentów, ogłoszeń i ofert pracy, które muszą zawierać numer wpisu do rejestru. Ogłoszenia do wykonywania pracy tymczasowej powinny ponadto zostać oznaczone jako oferty pracy tymczasowej – podpowiada inspekcja.

Warto też zwracać uwagę na siedzibę firmy. Co prawda, po o zmianie przepisów agencje nie mają już obowiązku posiadania lokalu biurowego, ale warto zachować ostrożność wobec pośredników organizujących spotkania poza siedzibą czy biurem firmy, pobierających kwoty z tytułu pośrednictwa pracy – zdarza się, że oferowanie pracy służy jedynie wyłudzeniu pieniędzy.

– Uważaj na ogłoszenia, w których pojawia się tylko numer telefonu komórkowego – ostrzega PiP.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*