Premier Australii uznaje, że wojna między USA, a Chinami jest możliwa

Scott Morrison zadeklarował, że choć ma spokojniejsze podejście do napięć amerykańsko-chińskich niż jego poprzednik na stanowisku premiera Australii to jednak nie wyklucza wojny między supermocarstwami.

Morrison wystąpił w środę na Forum Bezpieczeństwa w Aspen w USA. Na pośrednictwem połączenia skomentował artykuł autorstwa swojego poprzednika Kevina Rudda opublikowany przez prestiżowy amerykańskich periodyk poświęcony stosunkom międzynarodowym „Foreign Affairs”, w którym Rudd określił ryzyko zbrojnego konfliktu między USA a Chinami jako „szczególnie wysokie”.

Morrison powiedział, że jego rząd wyraża swoje podejście do relacji amerykańsko-chińskich „inaczej i na pewno nie tak dramatycznie”. Jednocześnie jednak, rozważając perspektywę ewentualnego konfliktu zbrojnego między supermocarstwami powiedział – „uznaliśmy to, co było wcześniej niewyobrażalne i nie było nawet uważane za możliwe lub prawdopodobne”.

Premier Australii w czasie swojego wystąpienia przyznał „krytyczny priorytet” zawiązaniu sojuszu „podobnie usposobionych” narodów Indo-Pacyfiku – jak przytoczył portal telewizji Al Jazeera, co może wskazywać, że Morrsinon jest skłonny do współdziałania z USA.

Morrison ocenia, że „Indo-Pacyfik jest dziś epicentrum strategicznej rywalizacji. Napięcia związane z roszczeniami terytorialnymi rosną”. Jednocześnie jednak odrzucił wnioski, że rywalizacja ta ma charakter nowej „zimnej wojny” zaznaczając, że „uwarunkowania są raczej inne”. Mówił o „specjalnej odpowiedzialności” Waszyngtonu i Pekinu za bezpieczeństwo międzynarodowe.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*