Znamy decyzję Trzaskowskiego ws. zaprzysiężenia Andrzeja Dudy

Prezydent Warszawy i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję. To kolejny polityk opozycji, który zapowiedział swoją nieobecność podczas tego wydarzenia.

Zwołane na 6 sierpnia posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (czyli połączonych izb Sejmu i Senatu), odbędzie się o godz. 10 w sali plenarnej polskiego parlamentu. Andrzej Duda złoży wówczas przysięgę i tym samym obejmie urząd prezydenta na drugą kadencję.

W obradach nie będzie uczestniczył główny konkurent Dudy z wyborów – Rafał Trzaskowski. – Nie będzie mnie niestety w Warszawie – poinformował polityk.

Obecni mają być za to inni kontrkandydaci obecnej głowy państwa: Robert Biedroń z Lewicy, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.

 Kogo nie będzie? 

W czwartkowych obradach Zgromadzenia Narodowego nie wezmą też udziału m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski; byli premierzy: Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz; były wicepremier Grzegorz Schetyna oraz były marszałek Sejmu i były szef MSZ Radosław Sikorski. Obecny ma być za to były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Podczas obrad Zgromadzenia Narodowego obowiązkowe mają być maseczki i rękawiczki. Ograniczeń dotyczących liczby uczestników jednak nie ma, ponieważ – jak tłumaczyła w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) – możliwości takiej nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego. 

 Kaczyński nie był u Komorowskiego, ale… 

„W państwie demokratycznym są zasady, które powinny być przestrzegane przez polityków. Podstawową jest uszanowanie wyboru narodu, wyboru społeczeństwa. Podważanie zwycięstwa PAD jest nieodpowiedzialne. Apeluję do polityków opozycji, by zawrócili z drogi anarchii i kompromitacji” – napisał wicepremier Jacek Sasin (PiS), komentując zapowiedź nieobecności wielu polityków na zaprzysiężeniu Dudy.

Jednak przedstawiciele opozycji przypominają, że sam prezes PiS Jarosław Kaczyński nie był obecny podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego przed Zgromadzeniem Narodowym w 2010 roku. Poza nim nie było m.in. szefa Komitetu Wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego.

Pytany o to wtedy Kaczyński tłumaczył, że powodów jest wiele, ale jednym z nich jest fakt, iż Bronisław Komorowski „jest promotorem” Janusza Palikota. Dodawał, że pytanie go o tę sprawę jest „niestosowne”.

{PULSEMBED}RoCT7Qeu_{/PULSEMBED

Teraz możesz czytać FAKT bez wychodzenia z domu!   Pobierz najnowsze wydanie gazety i bądź zawsze na bieżąco  

Sezon letni w pełni, a to oznacza, że pojawia się coraz więcej komarów i innych owadów. Nic nie irytuje bardziej, niż ich obecność podczas zasypiania, wycieczki w plener, czy towarzyskich spotkań w ogrodzie. Co zrobić, aby walka z nimi była skuteczna? Poznaj pięć sposobów na pozbycie się komarów.

Kret potrafi dotkliwie dać się we znaki. Może zniszczyć trawnik, uszkodzić korzenie warzyw, krzewów oraz kwiatów, które uprawiasz w przydomowym ogródku. Jeśli chcesz uniknąć strat spowodowanych jego obecnością, sprawdź jak możesz wyprosić szkodnika ze swojego terytorium. Oto pięć skutecznych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu.

Narodziny Lilianki Olszewskiej, córki Agaty Mróz i Jacka Olszewskiego, to dla wielu symbol bezgranicznej matczynej miłości i poświęcenia. Mama dziewczynki, jedna z najbardziej utalentowanych polskich siatkarek, odmówiła leczenia, które mogłaby zaszkodzić jej dziecku. 26-latka zmarła dwa miesiące po porodzie. Od jej tragicznej śmierci minęło już 12 lat…

Zadbany, równy oraz pięknie wystrzyżony trawnik to wizytówka każdego dobrego gospodarza. Utrzymanie go w takim wyglądzie nie jest łatwe i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Zastanawiasz się jakiej kosiarki potrzebuje twój trawnik? Nie wiesz jaki rodzaj wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Co najmniej 98 osób poniosło śmierć w ciągu kilku ostatnich dni w stanie Pendżab na północy Indii po wypiciu skażonego alkoholu – podały w niedzielę lokalne władze i media. W sprawie zatrzymano 25 osób.

Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy – mówi w wydaniu tygodnika „Sieci” premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że „koronawirus też się jeszcze nie skończył” i trzeba z uwagą przyglądać się sytuacji, aby „nie zaspać” w kluczowych momentach. Przed wyborami premier mówił, że „latem wirusy są słabsze” i że „koronawirus jest w odwrocie”. Ostatni wzrost liczby chorych najwyraźniej sprawił, że zmienił zdanie.

Pod Garwolinem (woj. mazowieckie) trwa duża akcja policji i Pogotowia dla Zwierząt. Na terenie jednego z gospodarstw znaleziono blisko 40 skrajnie wyczerpanych, wychudzonych i zaniedbanych psów. Część czworonogów była martwa. Ich koszmar trwał latami. 68-letniej „właścicielce” grozi 5 lat więzienia.

Broniący tytułu Lewis Hamilton wygrał wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii w Silverstone, będący czwartą rundą mistrzostw świata Formuły 1. To jego siódmy triumf na tym torze – 35-letni kierowca Mercedesa jest pod tym względem rekordzistą.

Tragiczna śmierć 18-letniego koszykarza. Gwiazda szkoły średniej w Santa Fe, Fedonta „JB” White został zastrzelony w sobotę nad ranem, podczas imprezy w rejonie Chupadero w stanie Nowym Meksyk. 16-latek, będący podejrzanym o zabicie White’a, został aresztowany.

Dla blisko 50 osób lekkoatletycznej kadry zgrupowanie w Cetniewie nie miało happy endu. Na koniec dowiedzieli się, że u jednej z uczestniczek zdiagnozowano koronawirusa. Następne zmiany zastanawiają się nad sensem przyjazdu do ośrodka. Pod znakiem zapytania stanął też planowany na 8 sierpnia w Cetniewie Memoriał Kamili Skolimowskiej.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*