Emeryci porażeni wiadomością. Sytuacja, jakiej nie było od lat

Emerytura może być wyższa? Okazuje się, że najnowsze prognozy są wyjątkowo optymistyczne dla wszystkich seniorów w kraju. Takiej sytuacji nie było w Polsce od lat.

W analizach ekonomistów pojawia się coraz więcej przesłanek na temat tego, że w przyszłym roku waloryzacja rent i emerytur osiągnie poziom 4,25 procenta. Co to oznacza dla wszystkich pobierających świadczenia? Emerytura i renta mogą zostać podwyższone. Takiej sytuacji nie było w Polsce od dekady.

Emerytura będzie wyższa? Prognozy są wyjątkowo optymistyczne

Portal Money.pl przeprowadził analizę danych Narodowego Banku Polskiego i jak się okazuje, już w 2021 roku wskaźnik waloryzacji będzie najwyższy od dekady i wyniesie 4,25 procenta. Przypomnijmy, najwyższy dotąd współczynnik waloryzacji pojawił się w 2001 roku i wyniósł aż 12,7 procenta.

Co współczynnik waloryzacji w praktyce oznacza dla seniorów? Emerytura i renta wzrosną. Na każdy tysiąc złotych świadczenie zostanie podniesione o 42 złote. Dla osób, które otrzymują 1500 złotych emerytury, oznacza to podniesienie świadczeń do 63 złote, a dla pobierających świadczenia w wysokości 2 tysięcy oznacza to wzrost o 85 złotych każdego miesiąca. Seniorzy, którzy pobierają emerytury w wysokości 5 tysięcy złotych, po waloryzacji będą otrzymywać średnio 200 złotych więcej.

Inflacja rośnie, emerytura rośnie. Czym jest waloryzacja?

Skąd się bierze waloryzacja i dlaczego jest tak potrzebna? Wskaźnik waloryzacji w głównej mierze odpowiada inflacji, czyli wzrostowi cen w poprzednim roku kalendarzowym. Oznacza to ni mniej ni więcej, że dzięki waloryzacji emeryci i renciści otrzymują „rekompensatę” za podwyżki cen w sklepach.

Emerytura rośnie, gdy rośnie inflacja. Waloryzacja nie sprawia, że w kieszeni seniorów zostaje więcej pieniędzy. Dzięki wypłatom waloryzacji, seniorzy mogą jedynie pozwolić sobie na zrobienie takich samych zakupów, jak w poprzednim roku.

– Najnowsze prognozy pokazują, że – wbrew wcześniejszym analizom – inflacja w Polsce jest coraz wyższa. To oznacza, że waloryzacja emerytur w 2021 roku może być na rekordowym poziomie, o ile trend się utrzyma. Pozostaje nam obserwować wskaźnik inflacji. Już pod koniec roku będzie można w miarę dokładnie oszacować wysokość waloryzacji, ale już dzisiaj wiele wskazuje na to, że może być ona rekordowa – przekazał w rozmowie z Money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!